Polsko vytáhlo do boje za volný trh. Francie a Německo myslí jen na sebe, tvrdí komentátor

2. březen 2019

Varšava společně s vládami dalších šestnácti členských států Evropské unie vytvořila koalici, která chce v unijních orgánech blokovat údajné pokusy o omezení svobodné konkurence ze strany Německa a Francie.

Vyplývá to z dopisu 17 evropských lídrů adresovaného šéfovi Evropské rady Donaldu Tuskovi, ke kterému získal přístup polský deník Rzeczpospolita.

Komentátor listu Jędrzej Bielecki se domnívá, že se jedná o zásadní změnu rozložení sil v Evropské unii. Označuje ji za předzvěst „křižáckého tažení“ za volný trh, které umožní polským exportérům zboží a služeb naplno roztáhnout křídla na společném unijním trhu.

Robert Schuster: Francouzi a Němci jsou sice spojenci, ale jeden stát nikdy nevytvoří

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron v Paříži

Schůzky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a německé kancléřky Angely Merkelové, jako například ta, co se odehrála tento týden v Paříži, patří ke koloritu evropské politiky.

Donedávna byl podle Bieleckého motorem podobných snah Londýn. Ale s perspektivou brexitu se tato iniciativa začíná stále více přesouvat do Varšavy. Ostatně z lídrů pěti největších států, které v Unii i do budoucna zůstanou, dopis podepsal pouze ten polský.

Žurnalista zdůrazňuje, že vedle tradičních spojenců Polska, jako je Česká republika, Slovensko nebo pobaltské státy, se k dokumentu připojily i země, které donedávna tvrdě kritizovaly praktiky polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) – tedy například Holandsko, Belgie, Dánsko, Švédsko, Irsko, Portugalsko nebo Finsko. Ty investovaly do vybudování svých konkurenceschopných ekonomik příliš prostředků a úsilí na to, aby teď brzdily vlastní potenciál.

Čtěte takéEvropská komise: Poslali jsme Česku dopis, ať do konce týdne přestane s kontrolami polského masa

Pod dopisem naopak chybí jméno maďarského premiéra Viktora Orbána. Nepřála si ho tam totiž část účastníků dojednané koalice. Kdežto pro Polsko se místo našlo, zdůrazňuje Jędrzej Bielecki.

„Polsko už řadu měsíců usilovalo o konsolidaci zemí, kterým jde o zachování svobodného trhu. Je to naše reakce na riziko protekcionismu v Evropské unii,“ prohlásil polský ministr pro evropské záležitosti Konrad Szymański. Dodal, že jedním z motivů společného postupu je také obava z narušení politické rovnováhy v ekonomických otázkách po brexitu.

Skutečně jednotný trh

Kvůli iniciativám francouzsko-německého tandemu podpořeným také španělskou socialistickou vládou začalo podle Bieleckého polským firmám hrozit, že se na unijním trhu dostanou do svízelné situace.

Přispěla k tomu například i restriktivní unijní směrnice o vysílání pracovníků, která dopadla mimo jiné na polské stavební společnosti. Nebo jiná připravovaná směrnice, která by prý mohla způsobit bankrot tisíců polských dopravců.

Luboš Palata: Ve Varšavě jde o celou střední Evropu. Sjednocená opozice může vládnoucí Právo a spravedlnost porazit

Polská liberální strana Jaro

Střední Evropa je Polsko a okolí, říkalo se před lety při rozšiřování Evropské unie. A dodnes to tak trochu platí.

Nová koalice v rámci Evropské unie teď měla mít dostatek sil, aby přijímání takovýchto opatření zamezila. Zároveň však nebude mít dost hlasů na to, aby prosadila své vlastní představy.

Nicméně ambice nových spojenců sahají daleko. Mimo jiné by chtěli odblokovat léta stagnující vyjednávání o vzájemném uznávání norem na zboží, kvalifikace pracovníků a o volném pohybu služeb. A také vybudovat skutečně jednotný energetický, kapitálový a digitální trh.

Chtějí také zavázat novou Evropskou komisi, jež vznikne po květnových evropských volbách, aby do roku 2020 identifikovala všechny překážky brzdící spolupráci uvnitř Unie. Je to podle nich jediný způsob, jak evropský blok vytrhnout z marasmu, uvádí Jędrzej Bielecki.

Oběti protekcionismu

Podle dalšího komentátora deníku Rzeczpospolita Jerzyho Haszczyńského může dopis skupiny evropských států, pod kterým není podepsané Německo a Francie, působit jako spiknutí. Ve chvíli, kdy Paříž a Berlín myslí jen na své vlastní zájmy, se však prý nedalo nic jiného dělat.

Motor unijního hospodářství se podle Haszczyńského zasekl a Francie s Německem vidí jedinou cestu, jak si udržet dominantní postavení: omezit svobody společného trhu. Ve snaze ochránit své dělníky, továrny i životní standard jsou v novinářově pohledu Francouzi ochotní rozložit zásady volného pohybu služeb a Němci je v tom prý podporují.

Rodinám se vede lépe, říkají Poláci. Právo a spravedlnost i proto v poločase vyhrává

Polsko

Polská vláda má za sebou poločas a vyhrává, řekli by příznivci fotbalu. Jsou to přesně dva roky, kdy se po volbách ujala moci konzervativní strana Právo a spravedlnost. I přes domácí rozsáhlé protesty proti některým jejím reformám a narůstajícím sporům v zahraničí ale doma její podpora roste. Podle listopadového průzkumu agentury Kantar by ji volilo 38 a podle institutu CBOS dokonce 45 procent voličů.

Obě tyto země po léta maximálně využívaly svobodu pohybu kapitálu a zboží. Ale tyto výsady mají pro mladé unijní země význam jen ve chvíli, kdy je kompenzují zbylé dvě svobody – tedy pohybu osob a služeb.

Kdyby bylo po jejich, každý Polák by zřejmě měl poblíž svého bydliště francouzský nebo německý supermarket a banku. Ale polské dopravní firmy, které dominují na německém a francouzském trhu, by se staly obětí tamního protekcionismu.

Vlády obou největších unijních zemí propagují tezi, že budoucnost Evropy z velké míry záleží na dobré životní pohodě Francouzů. Když se totiž v jejich případě neudělá výjimka, když se nepřivře oko nad jejich soustavně překračovaným rozpočtovým schodkem, zanedbáváním reforem a sociálním populismem, volby vyhraje Marine Le Penová a s Unií je konec. Dobrá pohoda jiných národů či dokonce jejich zájmy už jim však starosti nedělají, domnívá se Haszczyński.

Země, které teď podepsaly dopis na obranu volného trhu, tvoří v podstatě koalici středních a malých států vedených nejrůznějšími silami – od socialistů po konzervativce. A Polsko je z nich největší.

Vláda strany Právo a spravedlnost doposud vytvářela spíše menší koalice, a většinou proti něčemu – především proti povinnému přijímání migrantů. Nyní se po dlouhé době může pochlubit, že je důležitým účastníkem hnutí bojujícího za unijní hodnoty, myslí si komentátor.

autor: Jan Machonin
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.