Polsko vrací do Británie tuny nelegálního odpadu. Dovoz západních plastů odmítají i asijské země

Tisíc tun odpadu nesprávně označeného jako „recyklované plasty“ se nelegálně dostalo z Velké Británie do Polska. Varšava zásilku odeslala zpátky na ostrovy a úřady zahájily vyšetřování trojice do případu zapojených firem.

O incidentu informuje britský deník Independent.

Britská Agentura pro životní prostředí potvrdila, že spolupracuje s polskými protějšky na návratu jednoho tisíce tun odpadu – krabic, plechovek či obalů od čisticích prostředků a motorového oleje – zpět do Spojeného království. Zásilku zadrželi v polském přístavním městě Gdyni. Případ se nyní vyšetřuje.

Recyklace je nákladná a není všespásná. Jde to i bez odpadů a obalů, tvrdí propagátorka Zero waste

plasty, plastové znečištění, ilustrační foto

Na přelomu století může v oceánech plavat více plastů než ryb. Až 8 milionů tun plastu končí každý rok v oceánech a mořích. Evropská unie chce bojovat proti jednorázovým plastům a dosáhnout toho, aby do roku 2030 byl každý obal recyklovatelný.

Britské Sdružení environmentálních služeb varovalo firmy a místní úřady, aby se před zásilkami nelegálního odpadu držely na pozoru. „Jestli se potvrdí mediální spekulace, že v případu hrají roli osoby zapojené do organizované trestné činnosti, půjde o velmi závažný případ. Úřady i byznys musí být ostražité a znát své povinnosti,“ říká za Sdružení Jakob Rindegren.

Státní auditorský úřad nedávno varoval, že obalový materiál vyvážený ze Spojeného království na recyklaci ve skutečnosti může končit na skládce. Zacházení s odpadem totiž v této fázi není pod dostatečnou kontrolou.

Ředitel Agentury pro životní prostředí James Bevan už v minulosti varoval, že kriminální činnost související s likvidací odpadků nahradila co do problémovosti byznys s drogami. Británie prý přichází o miliardu liber ročně, protože si úřady dosud plně neuvědomily rozsah problému.

Asie nechce být skládkou

Zákaz dovozu zahraničního smetí před časem vyhlásila Čína. Velká Británie tak musela hledat náhradní destinace, kam obrovská množství odpadu posílat, upozorňuje Independent.

Evropané třídí odpad, ale nevědí, kde končí. Donedávna tuny papíru a plastu zpracovávala Čína

c2f2aba572c974a5a9a41c3d6bcfc9db.png

Letos dovoz světového odpadu radikálně omezila. Co to znamená pro EU? Zrychlí unie plánovaný přechod k oběhovému hospodářství? Připravil Štěpán Sedláček (repríza)

Agentura Reuters si všímá, že tento čtvrtek restrikce na import nepotřebného materiálu avizovalo i Thajsko. Tamní ministerstvo životního prostředí uvedlo, že zákaz importu se bude týkat více než čtyř set druhů vyhozené elektroniky. A před několika týdny oznámil i sousední Vietnam, že přestane vydávat licence pro dovoz zahraničního odpadu. Země si chce posvítit na nelegální zásilky papíru, plastů a kovů.

Jihoasijské státy tak reagují na tvrdá opatření Pekingu – obávají se, že se jinak stanou pro zbytek světa skládkou, vysvětluje Reuters.

Sejde z očí, sejde z mysli

Jak nicméně upozorňuje deník Independent, problém se netýká pouze jihovýchodní Asie. Rovněž polský premiér Mateusz Morawiecki nedávno zveřejnil plán na opatření proti již nepotřebnému plastu. Podnětem byl toxický požár, který propukl na jedné z polských skládek.

Recyklace jen oddaluje odvoz plastů na skládku, musíme se chovat střídmě, vyzývá chemik

Plasty (ilustrační foto)

Svět hledá způsob, jak bojovat se znečištěním plasty, které už podle OSN postihuje celý svět. Evropská komise navrhuje omezení jednorázových plastů jako jsou brčka, kelímky nebo příbory. Je to správná cesta?

„Čím dál více zemí odmítá přijímat plastové odpady ze Spojeného království,“ podotýká aktivistka organizace Greenpeace Louise Edgeová. Trend by podle jejího názoru měl posloužit jako varování, že řešení nadměrné produkce plastů na jedno použití nespočívá ve vývozu odpadu do zahraničí. „Nelze se řídit rčením ‚sejde z očí, sejde z mysli‘,” míní britská environmentalistka.

Export plastového smetí do zahraničí je v mnoha zemích běžnou praxí. A například ve Velké Británii někteří odborníci už dlouho varují, že dokud na ostrovech nevznikne nová infrastruktura pro recyklaci odpadů, bude se místní odpadový sektor potácet z jedné krize do druhé.

Znečištění plasty v poslední době dominuje debatám o ochraně životního prostředí. Aktivisté upozorňují, že velké množství firem stále neomezilo objemy plastů na jedno použití, které dávají do oběhu. „Je nejvyšší čas, aby velké konzumní společnosti začaly nést zodpovědnost za plastovou krizi, k jejímuž vzniku výrazně přispěly,“ apeluje v britském deníku Independent environmentální aktivistka Louise Edgeová.

Spustit audio