Polsko a Maďarsko prohrálo u evropského soudu. Hrozí, že přijdou o peníze z EU
V polovině února Soudní dvůr Evropské unie potvrdil platnost nařízení Evropské rady a Evropského parlamentu o podmíněnosti čerpání peněz z rozpočtu EU vládou práva. Polsko a Maďarsko se totiž proti nařízení bránily žalobou – a neuspěly. Jak by se tedy rozhodovalo o krácení prostředků z EU těm zemím, které porušují zásady právního státu?
Čtěte také
Peníze z evropských fondů nebude napříště dostávat země, u které narušení zásad fungování právního státu ohrozí průhlednost čerpání prostředků z rozpočtu Evropské unie.
Tak nějak by se dal shrnout hlavní motiv nařízení Evropské rady a Evropského parlamentu o podmíněnosti v oblasti právního státu.
Poslechněte si celý pořad Evropa Plus na téma kondicionalita výplat peněz z unijních fondů. Připravil Pavel Novák.
Související
-
Evropa příliš váhala. Bez dalších kroků USA je odstřižení Ruska od Swiftu málo, míní ekonom Stroukal
Vůle vyloučit Rusko z globálního platebního systému Swift napříč světem roste. Dopady ale budou mnohem menší, než kdybychom k tomuto kroku přistoupili už před několika dny.
-
Irský ministr: Když neporoste blahobyt, hrozí, že se vrátí neblahé věci z minulosti
Vyjednavači Evropské komise a londýnské vlády hledají shodu na úpravách fungování severoirského protokolu, který je součástí brexitové smlouvy.
-
Otevřené dveře do NATO jen pro někoho. Ukrajina a Gruzie o vstupenku žádají, severské státy váhají
Rusku se nelíbí vidina členství jeho dalších sousedů v Severoatlantické alianci. Jde hlavně o Ukrajinu a Gruzii. Do NATO by ale mohly vstoupit i Finsko a Švédsko.