Polská euroskepse? Prezident Duda bez EU nic nezmůže, tvrdí polský novinář

5. červen 2015

Hvězda polského politického nebe dostala po osmi letech vládnutí žlutou kartu. Dosavadní hlava státu a původní favorit prezidentských voleb Bronislaw Komorowski prohrál s kandidátem hlavní opoziční strany PIS, euroskeptikem Andrzejem Dudou.

Kromě polské domácí scény zpozorněla i Evropa. Ochladnou pod vedením Dudy vztahy Varšavy a Bruselu? Začíná nová éra polského euroskepticismu?

„Podle průzkumů 84 % Poláků je pro Evropskou unii,“ uvedl v pořadu Pro a proti na pravou míru euroskepticismus našich sousedů polský novinář Tomasz Jendruchów.

Podle něj byl Komorowski ponechán s kampaní sám, protože všichni předpokládali, že vyhraje. „Jeho hlavní chyba byla, že on si to také myslel, a do prvního kola neudělal nic.“

I když s novým prezidentem Dudou přichází obavy z euroskepticismu, je potřeba vidět i další souvislosti, radí novinář. „Duda byl například na ukrajinském Majdanu, takže on podporoval vstup Ukrajiny do Evropské unie.“


Jendruchów: „Duda bez podpory EU nic nezmůže. Nemůže se hádat s Bruselem, nemůže se hádat s Merkelovou, a na druhou stranu bojovat za Ukrajinu… Můžeme být skeptičtí vůči euru, protože ono se velmi snadno odporuje měně, kterou nejsme schopni přijmout, protože dnes neplníme jedinou podmínku, která by nám přijetí umožnila.“

Politolog Alexandr Tomský souhlasí s tím, že přinejmenším ve věci přijetí společné měny skepse Polska vůči Evropské unii narůstá.


Tomský: „Euroskepse v Polsku roste, mladá generace vidí věci kritičtěji než jejich otcové, kteří chtěli do Evropy, a vlezli do Unie… A polský premiér, místo aby šel do voleb, se rozhodne vzít sinekuru v Unii. To je katastrofální, to by si Kameron nebo Merkelová nikdy nedovolili. Vůdce zradil svojí stranu.“

„Polská vláda, protože byla centropravicová, v ekonomických otázkách toho moc nezkazila. Co ale naprosto zkazila je to, že se začala ve druhé vyhrané fázi voleb vytahovat,“ dodal.

Srovnávat polské výhrady proti Unii s těmi britskými je ale nemožné, rozdílů historických i kulturních je příliš mnoho, soudí politolog. „Británie má s Evropskou unií ohromný problém,“ tvrdí.

„Angličané do ní vlezli vlastně omylem, protože se domnívali, že jde jen o hospodářské společenství, zatímco Polsko mělo výhodu obrovských evropských dotací,“ shrnul odlišná východiska Polska a Británie ve vztahu k Evropské unii Alexandr Tomský.

autoři: tpa , oci
Spustit audio