Polovodiče vyráběné bakteriemi

23. září 2010

Bakterie rodu Shewanella vytvářejí nanotrubičky s vlastnostmi polovodičů. Možná se tak otevírá cesta k energeticky nenáročné výrobě polovodičů využitelných například v počítačích nebo v solárních panelech. "Bakteriální továrna" by také byla mnohem šetrnější k životnímu prostředí než dosavadní průmyslová výroba.

Americko-korejský tým o svém objevu informuje v novém čísle časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences. Původním záměrem výzkumu bylo využít bakterii Shewanella k odstranění arzenu z kontaminované půdy. Ukázalo se, že bakterie vypouští do svého okolí polysacharidy, na nichž se ze sulfidu arzenitého tvoří nanotrubičky s jedinečnými vlastnostmi.

Bakterie Shewanella a jimi vytvořené nanotrubičky s vlastnostmi polovodičů

Autoři doufají, že se jim podaří najít jiné druhy bakterií, které vy podobným způsobem vytvářely nanotrubičky ze sulfidu kadmia. Ty by totiž byly využitelné ještě lépe.

Výzkum je teprve na začátku a zatím není vůbec jisté, zda se bakterie skutečně podaří do průmyslové výroby polovodičů zapojit.

autor: Ondřej Vrtiška
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.