Politolog Kopeček: Petříček reprezentoval něco jiného než sociální jistoty, post pro Birkeho je odměna za přízeň

13. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Tomáš Petříček

V křesle ministra zdravotnictví vystřídal Jana Blatného Petr Arenberger (oba za ANO). A sotva týden nato z ministerstva zahraničí odešel Tomáš Petříček (ČSSD). Nahradit by ho měl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který ale váhá. „Je vidět, že vláda rozhoduje i o svém personálním složení ze dne na den. Ukazuje se, že výměna není dobře připravená, když ministr Zaorálek řekl, že není připraven opustit svůj resort,“ kritizuje místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti).

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) s kritikou nečekaných výměn ministrů nesouhlasí a zdůrazňuje, že zatímco odvolání Petříčka je věcí koaliční sociální demokracie, výměna Blatného za Arenbergera se diskutovala delší dobu. 

Čtěte také

„Náznaky o odvolání ministra Blatného jsem vnímal už delší dobu. To se prostě tak někdy stane, že ta chemie není, lidé si nesednou. Z pohledu předsedy sněmovny nemám ministru Blatnému co vytknout, k parlamentní diskuzi přistupoval vždy poctivě. Ale na druhou stranu jsem vnímal, že komunikace ministerstva nebyla jednoduchá a být ministrem a politikem znamená ještě něco navíc. A tam si to s premiérem nesedlo,“ hodnotí Vondráček.

Vliv Hradu

Zahraniční tisk upozorňuje na to, že oba exministři bránili rozvoji ruských zájmů v Česku. Jan Blatný tím, že nechtěl povolit neschválenou vakcínu Sputnik V. Tomáš Petříček upozorňoval na bezpečnostní rizika spojená s účastí ruské firmy na stavby jaderného bloku v Dukovanech.

Čtěte také

„Pravděpodobně to souvisí s politikou Hradu, která má vliv na složení vlády. To lze sledovat z různých událostí a vyjádření,“ soudí Pikal.

O spojenectví prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO) mluví i politolog Kopeček. Mezi prezidentem a premiérem totiž dlouhodobě funguje jakýsi pakt, tvrdí. „V tuto chvíli je ale premiér závislejší na prezidentovi – není to pakt dvou rovných partnerů.“

Jak bude tato nepsaná smlouva mezi Zemanem a Babišem pokračovat, ukážou volby, domnívá se. „Pokud se Miloši Zemanovi nepodaří prosadit Andreje Babiše na post premiéra, tak už prezident nebude mít takovou páku na vládu,“ shrnuje.

Ať výměna ministrů představuje Hamáčkovo šikování nového předvolebního týmu nebo eventuální Babišovu snahu vyhovět prezidentovým požadavkům, podléhání vlivu nadcházejících voleb by mohlo stejně jako před rokem uvrhnout Českou republiku do dalších epidemiologických potíží, varuje politolog.

Zaorálek si klade podmínky

Jenže Lubomír Zaorálek se zatím zdráhá opustit ministerstvo kultury. Přitom byl šéfem Černínského paláce ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Všechno ale nasvědčuje tomu, že z návrhu svého stranického předsedy nadšený není.

Čtěte také

Jak uvedl na tiskové konferenci, nabídku vnímá tak trochu jako danajský dar. Ministerstvo zahraničí se podle něj od jeho odchodu v roce 2017 výrazně změnilo a přišlo o mnoho důležitých kompetencí. Nechce se mu navíc odejít ze svého aktuálního působiště od rozdělané práce a přenechat ministerstvo adeptovi, který se podle něj v oblasti kultury dostatečně neorientuje. Tím spíš, že se nacházíme uprostřed koronavirové krize.

Hosty byli:
Vendula Vrbová, redaktorka, Český rozhlas
Radek Vondráček, ANO, místopředseda hnutí a předseda Sněmovny
Vojtěch Pikal, Piráti, místopředseda strany a Sněmovny
Lubomír Kopeček, politolog, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity

Mužem, který by podle sociální demokracie měl nahradit Zaorálka na ministerstvu kultury, je poslanec a starosta Náchoda Jan Birke, který prohlásil, že je připraven do funkce nastoupit.

„Jde zjevně o odměnění jednoho příznivce předsednickým postem,“ komentuje pracovní nabídku politolog z Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček.

Změna na ministerstvu kultury je ale pouhým efektem výměny šéfa diplomacie, která je vzhledem k výsledkům voleb nového vedení sociální demokracie pochopitelná, myslí si politolog. 

„Sociální demokracie s předsedou Hamáčkem se rozhodla vsadit všechno na jednu kartu: že osloví voliče sociálním státem, představou sociálních jistot, takovou tradičnější představou sociálnědemokratické politiky. V tu chvíli dávala smysl výměna ministra zahraničí, který reprezentuje něco jiného.“

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Jana Bumby.

autoři: Jan Bumba , Zuzana Marková
Spustit audio

Související