Politolog: Cameronovy sliby o referendu k odchodu Británie z EU jsou jen chlácholením voličů

7. květen 2015

David Cameron, odstupující britský premiér a předseda konzervativců slíbil voličům, že pokud v dnešních volbách zvítězí, bude se za dva roky konat referendum o vystoupení Británie z Evropské Unie.

Přestože mírně roste počet stoupenců setrvání v EU, přinejmenším odborníci variantu takzvaného Brexitu probírají ze všech stran. Jak reálný je, a co by Británii přinesl?

„Podle mě k referendu nejspíše nedojde: odstup od EU není tématem ani pro labouristy, ani pro liberální demokracii,“ řekl v pořadu Pro a proti výkonný ředitel a hlavní analytik European Leadership & Academic Institute Lukáš Sedláček.

Ten tvrdí, že vystoupení z Unie není pro Camerona rozhodně „srdcová záležitost. Dobře si uvědomuje dopady, které by tento krok měl jak pro postavení Británie ve světě, tak pro její ekonomiku.“

Stanovisko, že by Británie z Evropské unie měla vystoupit, podporuje mediální magnát Rupert Murdoch, stejně jako Nigel Farage ze strany UKIP (Strana nezávislosti Spojeného království), který se opírá o populistické motivy typu, že EU je příliš velká, panovačná a byrokratická.

„Věřím že to mnoha lidmi může rezonovat, tím spíš, když se v otázce příliš neorientují. Skutečné pochopení fungování Evropské unie a jejích výhod je poměrně komplikovaná záležitost,“ vysvětlil Sedláček.


Sedláček: „Je to spíš otázka pocitu, že by Británie mohla mít v rámci EU trochu lepší zacházení. Nejedná se o to, že by chtěli definitivně vystoupit z EU, protože by to znamenalo konec přístupu na vnitřní trh Unie, a to je hlavní obchodní destinace Velké Británie. Z pohledu ekonomiky by to byla osudová chyba.“

Politolog ze Strany svobodných občanů Josef Káles se opírá o předvolební statistiky. „U 50 % dotázaných už převažuje mínění, že by Británie neměla být v Evropské unii.“


Káles: „Věřím, že by se v referendu voliči opravdu vyslovili pro to, aby Británie z EU vystoupila. Můžeme to vidět i u nás: nespokojenost s přebyrokratizovanou Unií, která na všechny členy valí denně různé regulace a omezení, je vysoká. Britové jsou národ, kteří sami sebe nevnímají jako Evropany, stojí tak trochu bokem. I jejich obchod je spíše vázán mimo Evropu, a Evropská unie mu spíše škodí, to je bez debat.“

„Nejen Cameron, ale i celá konzervativní strana si uvědomuje, že s nárůstem podpory Strany nezávislosti Spojeného království se musí něco dělat,“ všímá si politolog.

Jde o poptávku, na kterou je třeba reagovat, i proto přišel závazek budoucího referenda v této věci, tvrdí Káles.

Roli Davida Camerona ale politolog nepřeceňuje, stejně jako jeho předvolební sliby o referendu v případě volebního vítězství. „Jsou jen chlácholením radikálnějších voličů. Na druhou stranu ani nevěřím, že by se mu podařilo vyjednat lepší podmínky pro Británii v Evropské unii.“

„Jediná možnost pro referendum je, že konzervativci budou nadále vládnout s liberálními demokraty, ale ještě nás může ve volbách překvapit UKIP,“ vyzývá k vyčkání na výsledky britských voleb Josef Káles.

autoři: tpa , oci
Spustit audio