Politické tání v Rusku? Nenechte se zmást, varuje Deutsche Welle

2. březen 2017

Tisíce lidí v ulicích. Kritik Kremlu Ildar Dadin propuštěn z vězení. A Alexej Navalnyj, další Putinův odpůrce, hodlá přes všechny překážky pokračovat v boji o prezidentské křeslo. „Ale nemylme se. Nepovažujme tyto události za předzvěst ruského politického tání,“ upozorňuje zpravodaj stanice Deutsche Welle v Rusku Jurij Rešeto.

Zpravodaj popisuje, jak to v neděli vypadalo na Puškinově náměstí v Moskvě. „Rusko bez Putina! Ruce pryč od Krymu!“ skandovali účastníci pietní vzpomínky na zavražděného opozičního politika Borise Němcova. Někdejší vicepremiér byl zastřelen před dvěma lety v centru Moskvy. Nedělního protestního pochodu se zúčastnily tisíce Rusů. Policie přihlížela, ale nijak nezasáhla.

Podobné scény byly k vidění v Petrohradě, Nižním Novgorodě a v Novosibirsku. A opět, policie nikoho nezadržela. Úřady mezitím po patnácti měsících propustily na svobodu Ildara Dadina. Byl odsouzen k dvouapůlletému trestu odnětí svobody za opakovanou účast na nepovolených demonstracích. Stal se tak prvním aktivistou, který na základě nové legislativy putoval za mříže.

Překvapivé zrušení verdiktu

Ruský nejvyšší soud ale minulý týden tento verdikt zrušil. Dadin se možná dočká morálního i finančního odškodnění. On sám se okamžitě nechal slyšet, že bude pokračovat v boji za práva vězňů a proti represím a násilí, jimž jsou často vystavováni.

A do třetice. Jeden z nejznámějších opozičních politiků Alexej Navalnyj prohlásil, že je odhodlán, už potřetí, kandidovat v prezidentských volbách. Navzdory tomu, že ho soud 8. února uznal vinným ze zpronevěry. Navalnyj, obklopen mladými sympatizanty, označil Kreml za „skupinku spřeženců mafie, kteří si žijí jako šejkové a králové“.

Důvody k obezřetnosti

Logo

„Tak pestrý aktivistický víkend. Náhoda? Anebo se Rusko ocitá na prahu nového politického probuzení?“ ptá se zpravodaj stanice Deutsche Welle. A hned doplňuje informace, které takováto očekávání rázem zhatí.

Na místo, kde byl Němcov zavražděn, na most vedoucí k Rudému náměstí a Kremlu , se demonstranti nedostali. Místo toho přišli na most v noci před nedělním pochodem muži v uniformách a zlikvidovali provizorní památník, k němuž jiní ve dne nosili květiny.

Dadin je na svobodě, ale jen z procedurálních důvodů. Zákon, který zakazuje účast na nepovolených demonstracích a který ho poslal za mříže, zůstává v platnosti. Jako výstraha v podobě tvrdých trestů pro všechny, kdo se odváží vystupovat proti Putinovu režimu, píše server Deutsche Welle.

A co se týče Navalného, není vůbec jisté, jaký manévrovací prostor mu zbyde. Kreml proti němu zaujímá neměnné a striktní stanovisko, ostatně obvinění z korupce mnozí považují za vykonstruované. A režimu nic nebrání v tom, aby jednoho z nejhlasitějších opozičních aktivistů opět uvrhl za mříže a ukončil jeho krátkodobé snahy o prezidentskou kandidaturu.

Taktika s mírou tolerance

Pro autoritářský režim je podle Deutsche Welle mnohem výhodnější tolerovat několik tisícovek lidí protestujících proti jednomu z nejnestoudnějších politických atentátů v centru Moskvy, než proti nim tvrdě zasáhnout a vysloužit si ve světě pověst brutálního policejního státu.

Je mnohem prozíravější propustit jednoho politického vězně, který si ostatně část trestu odpykal a jehož týrání vyvolalo mezinárodní protesty. Je to účinnější než držet ho dál za mřížemi a přitahovat tak pozornost k nelidským podmínkám v ruských věznicích.

A pro Kreml je také, hlavně kvůli mezinárodnímu renomé, mnohem výhodnější tolerovat jednoho skutečně opozičního kandidáta v prezidentských volbách, než ho poslat do vězení. Alespoň prozatím, uzavírá zpravodaj stanice Deutsche Welle v Rusku Jurij Rešeto.

autor: smi
Spustit audio