Politická Eurovize

Až v ranních hodinách z neděle na pondělí skončila hudební soutěž Eurovize. Je to popová extravagance. Byla založena v roce 1956 s cílem posílit dobré sousedské vztahy po násilí a nepřátelství z dob světové války. O letošní soutěži píše za velkou louží americký týdeník New Yorker.

Mnozí označili letošní velkou cenu Eurovize za nejpolitičtější v její dosavadní historii. Soutěž sledovalo na televizních obrazovkách víc než 120 milionů fanoušků. Obecenstvo vypískalo reprezentanty Ruska – blonďatá dvojčata. Moskva jako obvykle udělila vysoký počet bodů Bělorusku, které vyslalo do soutěže písničku o tvarohovém koláči.

Vrcholný moment však měl podle New Yorkeru teprve přijít. Objevil se černý kůň soutěže, reprezentant Rakouska – Conchita Wurst. Conchita oblékla třpytivé šaty a šokovala černým vousem. Přítomní diváci v dánské Kodani šíleli. „Tahle noc je věnována všem kdo věří v mír a svobodu“, vyhlásila (nebo chcete-li vyhlásil) Conchita, což je alter ego 25letého Toma Neuwirtha. Ten vymyslel tuto postavu jako kritiku diskriminace, kterou on sám prožil jako vyrůstající homosexuál v malém rakouském městečku.

„Conchita Wurst je jasným napomenutím pro ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho legislativou proti homosexuálům,“ tento výrok se objevil na internetových stránkách soutěže Eurovize. Cesta Conchity k vítězství přitom nebyla lehká. V Rakousku probíhala kampaň proti její účasti. Z Běloruska a Ruska přišly petice, že její účast promění soutěž v semeniště sodomie. Někteří lidé, včetně ruských politiků, žádali, aby televize vynechaly její vystoupení.

Čtěte také

Rakouský deník Die Presse se domnívá, že Rakousko získalo vítězstvím Conchity Wurst nový „facelift“. Po letech sebemrskačství, kdy se o Rakousku mluvilo jako o zemi, která se nepoučila z minulosti, a musí být za to podrobena sankcím, si mnozí teď s údivem uvědomují, že se tam leccos změnilo. Dnes je to země, ve které se koná největší akce na podporu boje proti AIDS. Navštěvuje ji nadprůměrný počet osob s různou sexuální orientací, protože se tam cítí dobře. Je to země špičkového umění a kultury.

Podle dalšího rakouského deníku Der Standard ukázala Eurovize, za jakými hodnotami stojí Evropská unie. Soutěž probíhala v duchu neskutečné solidarity se zpěvačkou, která je jiná, než běžní lidé. Najednou se zapomnělo na běžnou rivalitu, protože šlo o cosi důležitého.

Eurovize podle Der Standardu ukázala, za jakými hodnotami stojí Evropská unie

Nepravá žena s plnovousem se ale stala i terčem nepřátelství z tábora konzervativců. Jejich reakce byla nepřijatelná pro miliony kosmopolitně smýšlejících Evropanů. Nikdo nikoho nenutí, aby se hudba nebo osobnost Conchity líbila. Je však součástí hodnotového systému v Evropě.

Kritickým hlasem komentuje vítězku soutěže Eurovize slovenský týdeník Týždeň. To, co je podle něj ve skutečnosti úchylné, není Conchita – transvestita, který mimochodem výborně zpívá. Se zavřenýma očima by mohla klidně zaznít i v bondovce. Problémem je samotná soutěž Eurovize. Ta totiž chrlí rok od roku horší písně.

Vousatá zpěvačka bledne uprostřed příšerných popových odrhovaček, hymnických patvarů, kde dochází ke srážce techna s národními motivy a nevkusnou prezentací pseudometalových kapel.

Soutěž Eurovize je soubojem prvoligového kýče, vytrženého z reality života, při kterém blednou závistí i zahradní trpaslíci. A když náhodou vyhraje osoba, balancující mezi mužem a ženou, není to proto, že by lidé měli rádi výstřední věci. Conchita vyhrála i proto, že v moři nevkusu a přetvářky byla sama sebou, tvrdí slovenský týdeník Týždeň.

Zpracováno ze zahraničního tisku.