Polibte ráno před odchodem do práce (svoji) ženu a budete žít o 5 let déle, tvrdí vědci

polibek, pusa, láska, zamilovanost, zamilovaní, milostný pár
polibek, pusa, láska, zamilovanost, zamilovaní, milostný pár

Políbení muži navíc dostávají o 30 % vyšší plat, než jejich vrstevníci, kteří polibek před odchodem do práce nedostanou. Jak k něčemu takovému výzkum dospěl?

Pro svůj výzkum sbírali psychologové data dlouhých deset let. Dospěli k jednoduché věci, a sice že líbání je prospěšné pro naše zdraví.

Sexuolog Jaroslav Zvěřina dodává, že líbání není tím jediným důvodem. „Je to spíš otázka dobré a pozitivní funkce vztahu, zejména pro muže má partnerský vztah z hlediska zdraví velmi důležitou funkci. Ani bych nevěřil, že je to líbáním, protože když se budete líbat s bytostí, kterou nemilujete, jen proto, abyste byl zdráv, moc vám to nepomůže,” myslí si.


Lidské specifikum je francouzský polibek, kdy se hodně ochutnávají dutiny ústní. Jaroslav Zvěřina, sexuolog

Spolu s konečky prstů a špičkou jazyka patří rty mezi místa s největší citlivostí, na druhou stranu podle vědců rty až takovou erotogenní zónou nejsou. Na líbání se dívají spíše jako na jakýsi typ rituálu.

„Líbání je pravěký rituál, který zavedli už naši hominidní předkové. Je třeba si uvědomit, že i subhumánní savci mají podobné seznamovací a namlouvací rituály, které se skládají ze vzájemného olizování a očichávání. Lidské specifikum je francouzský polibek, kdy se hodně ochutnávají dutiny ústní,” říká Zvěřina.

Nejzapamatovatelnější emoce

Při líbání se nám v těle odehrává mnoho pochodů – primárně záleží na tom, jaký máme k dané osobě vztah. Když jde o erotické líbání, při kterém člověk cítí výrazně příjemné pocity, rozjíždí se v jeho těle množství biochemických a hormonálních procesů.

„Vyplavuje se tam hlavně dopamin, hormon sexuálního vzrušení, potom v mozku také endorfiny, látky podobné opiátům. Ty vedou k tomu, že lidé trošku blbnou a vnímají toho druhého emočně pozitivně, což si myslím, že je základ dobrých citových vztahů,” vysvětluje sexuolog.

Líbání tak patří mezi nejzapamatovatelnější lidské emoce. Podle dalšího výzkumu americké Butler University si totiž většina z nás si pamatuje až 90 procent všech podrobností, které se odehrály během prvního romantického polibku, což se podle vědců u jiných podobných událostí zdaleka říct nedá.