Pokud Putin vstoupí na území 123 zemí, měl by být zatčen. Zajímavé to bude už v srpnu v JAR, upozorňuje právník Faix
Uvalení mezinárodního zatykače na ruského prezidenta Vladimira Putina není podle proděkana Martina Faixe jen nějaké symbolické gesto. „Naopak má praktické dopady, ale to, jestli bude Putin postaven před Mezinárodní trestní soud a nakonec čelit obžalobě, samozřejmě nevíme a ani to nejde tak úplně odhadnout. Ale jsou v tom rozhodnutí hned dvě praktické roviny,“ naznačuje právník.
Martin Faix z Katedry mezinárodního a evropského práva Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci dodává: „Každý takový akt, který přichází do mezinárodního společenství – a Mezinárodní trestní soud je založený smlouvou, kterou podepsalo 123 států. Takže větší část mezinárodního společenství se jasně vyjádřila, že má důkazy, aby se dalo obvinit hlavu státu z takových zločinů.“
Čtěte také
Transfery a únosy ukrajinských dětí ale stále pokračují, takže pokračuje i trestný čin, ze kterého byl Putin obviněn.
„A protože je do toho zapojeno mnoho dalších lidí, tak tam je i efekt odstrašující. Takže lidé pod Putinem, kteří jsou do toho zapojeni, vědí, že existuje zatykač na jejich nejvyššího šéfa, a v momentě, kdyby se systém změnil, hrozí zatčení i jim,“ uvažuje právník.
A podle Faixe má tento akt soudního dvora i další efekt v podobě izolace. „Členské státy mezinárodního trestního soudu totiž mají, pokud by se na jejich území Putin nacházel, povinnost ho zatknout.“
V JAR to bude zajímavé
Maďarsko a Jihoafrická republika sice podepsaly Římské smlouvy, ale v případě Putina už vyjádřily i jakési své pochybnosti.
„V případě Maďarska bych to tak nepřeháněl. Byl to jen šéf kabinetu Viktora Orbána, tedy žádná politická funkce, který něco pronesl. Nebyl to ani ministr zahraničí, ani Orbán. Bral bych to jako jakési politické prohlášení v kontextu zařazení země mezi tzv. nepřátelské státy a hlavně oni potřebují udržet levnější ruskou ropu.“
Čtěte také
U JAR je to zajímavější, protože jde o smluvní stranu mezinárodního společenství, ale v srpnu se tam má konat setkání hlav států ekonomické skupiny BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika).
JAR snad měla vyslat delegaci do Ruska, aby spolu projednali co dál. „Je to zajímavé i v tom, že Jihoafrická republika transponovala povinnosti vyplývající ze statutu Mezinárodního trestního soudu do svého vnitrostátního práva a šla tak za to, co statut požaduje. Takže mají poměrně jasnou povinnost Putina zatknout, jakmile vstoupí na jejich území.“
„A je možné, že se Rusko rozhodne, že tam prezident nakonec nepojede právě proto, že JAR nebude mít jinou možnost než ho zatknout. A bude tady i tlak na JAR, aby svou povinnost splnila,“ dodává.
Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.
Související
-
Rusko znamená Putin, ale Ukrajina a Zelenskyj to samé není, říká ukrajinistka Víchová
„S časem se každá tvář okouká. Proto už od začátku války s nelibostí pozoruji tu hysterii a zamilování se do Volodymyra Zelenského,“ říká ukrajinistka Lenka Víchová.
-
Rusko je schopno válčit tak ještě dva tři roky a pak zkolabuje, míní režisér Marhoul
„Skutečně jsem se přihlásil – a byl odmítnut,“ popisuje režisér a major aktivních záloh Armády ČR Václav Marhoul záměr účastnit se války na Ukrajině.
-
Největším nepřítelem Rusů je Putin, myslí si potomek kozáků Kelin
U nás žije mnoho Rusů – a někteří přes agresi na Ukrajině stále podporují ruského prezidenta Vladimira Putina. „Je to produkt sovětské výchovy,“ říká Alexej Kelin.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.