Pokud někde klesla cena vepřového masa, je to jednorázovka. Spíš se bude zdražovat, přiznává předseda svazu zpracovatelů
Cena vepřového masa mírně klesá. Po rychlém růstu v loňském roce, který byl vyvolaný prasečím morem v Číně a nedostatkem vepřového masa, to vypadá, že se začíná stabilizovat. Jenže Česko není v produkci vepřového soběstačné, takže se zase bude zdražovat.
Čtěte také
Předseda Českého svazu zpracovatelů masa Karel Pilčík ve vysílání Českého rozhlasu Plus říká, že je to celé mnohem složitější. „My se řídíme podle německé burzy, která určuje ceny… Česká soběstačnost v produkci vepřového je tak 37–40 %, takže nakupovat ze západní Evropy musíme,“ vysvětluje.
Největší producenti jsou Španělé, Němci a Francouzi, kteří mají velkou nadprodukci. Nejvíc pak nakupují Číňané. „Čína pořád nemá pod kontrolou africký mor zvířat, pořád je musí v milionech kusů utrácet a podobně jsou na tom i další východoasijské země, takže musejí nakupovat,“ vysvětluje.
Po ukončení celní války se Spojenými státy dnes Čína kupuje vepřové i tam. Další věc je koronavirová karanténa, do které jsme se všichni dostali.
Jíme méně masa?
„Celková spotřeba masa v době pandemie spadla o 10–15 %. Je to nejen kvůli restauracím, ale spíš chování spotřebitelů. Nejdřív se lidé předzásobili, měli jsme tady nákupní boom, který zvýšil spotřebu až o 30 %. Pak to začalo klesat a pomohlo, když jsme lidi přesvědčili, že mohou stále kupovat čerstvé maso.“
Čtěte také
O 10% snížení spotřeby masa si Pilčík myslí, že je způsobené tím, že lidé doma vaří a lépe spotřebují to, co koupí. „Takže těch 10 % je to, čím dřív plýtvali a co vyhazovali.“
Přesto teď cena vepřového masa nepatrně klesla. Čím to je? „Nemyslím, že by měl být nějaký významný důvod, aby ceny klesaly, ale sem tam se nějaké levnější objevit může. Protože se masa potřebuje zbavit Evropa.“
Upozorňuje na změny kurzů eura vůči koruně, takže se spíš bude zdražovat. „Euro nám stouplo o 2,50 až 3 koruny, a i když šla německá burza s cenou lehce dolů, tak se nám maso naopak zdražilo. Takže když se někde objeví něco levnějšího, jsou to jednorázovky. Není totiž žádný pořádný důvod, aby vepřové na pultech zlevňovalo,“ dodává.
Víc si poslechněte v audiozáznamu rozhovoru Jana Bumby.
Související
-
Libor Dvořák: Světové ceny ropy a slábnoucí rubl
Světová média věnují mimořádnou pozornost vývoji koronavirové epidemie v Rusku: Mají Rusové štěstí, manipulují statistiky, anebo přišli včas s opatřeními, která zabrala?
-
Od cen ropy až po cestovní ruch. Kde všude ekonomika pocítí dopady epidemie koronaviru?
Lenka Kabrhelová mluví s vedoucím ekonomické redakce ČRo Tomášem Lysoňkem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.