Pokud budou do ruské armády povoláváni prokyjevští Ukrajinci, je to průšvih, myslí si komentátor Dvořák o Putinově stanném právu

19. říjen 2022

„Přestože většina proukrajinských obyvatel už z těch oblastí odešla, může se hypoteticky stát, že budou povoláváni do ruské armády prokyjevští občané. To by byl průšvih, o kterém se ale mluví už delší dobu,“ říká komentátor Libor Dvořák. Prezident Vladimir Putin totiž na středečním zasedání bezpečnostní rady oznámil, že podepsal dekret o vyhlášení stanného práva ve „čtyřech nových oblastech Ruska“. 

„Když budou povoláváni lidé z anektovaných území, kteří jsou v očích světa stále ještě ukrajinskými občany, tak to samozřejmě přinese velké problémy,“ doplňuje Dvořák.

Čtěte také

Při pohledu na poslední vývoj a zesílení bombardování ukrajinských měst komentátor tvrdí:

„Jsme v této chvíli svědky zničení třetiny elektroenergetické kapacity Ukrajiny a Putin a jeho pochop Surovikin budou pokračovat právě tímto směrem. Je to jednodušší než ostřelovat sídliště, mateřské školy a dětská hřiště. A Ukrajince budou zabíjet téměř stejně účinně. Zejména v případě, že by přišla tvrdá zima a že by do jejího začátku byla zničena většina ukrajinské infrastruktury.“

Ukrajinci to přežijí. Hrozně, ale přežijí 

„Všichni se bojíme zimy,“ připojuje se zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině Martin Dorazín. „Je to ta zbraň, kterou má Putin v ruce. Ale může se postavit i proti němu, protože mrznout budou i ruští vojáci.“

Ukrajina bez tepla a vody? Může to způsobit novou vlnu migrace zejména lidí s malými dětmi.
Martin Dorazín

„Mají daleko horší výstroj než Ukrajinci, kteří dostanou pomoc ze Západu, ze skandinávských zemí, kde vědí, co to je mráz…. To Rusové opravdu nemají.“

„Zima bude ale samozřejmě horší pro miliony obyvatel Ukrajiny, kteří budou v tom lepším případě bez proudu a vody,“ popisuje zpravodaj.

„Ukrajinci to přežijí. Hrozně, ale přežijí. Může to způsobit novou vlnu migrace zejména lidí s malými dětmi, kteří budou před zimou i před raketami prchat k nám. Do Polska, do Česka,“ uzavírá Dorazín.

Oba rozhovory Jana Burdy si poslechněte v audiu.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.