Poklady svatojánských nocí

22. září 2010

V noci z 23. na 24. června nastane nejpříhodnější čas na to, vydat se do lesa hledat poklad. Stačí jen najít zlatou kapradinu, být panna a jít do lesa nahá. Potom budete mít namouduši úspěch. Alespoň to tvrdí vypravěči lidových pohádek.

Svátek Jana Křtitele neboli Svatojánská noc je dnem, kdy se lidský svět otevírá nadpřirozenu. To, že se dřív neslavil pouze v českých zemích, ale v celém křesťanském světě, dokládá například hra nejznámějšího anglického dramatika Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Noc, kdy se její děj odehrává, je příznivá pro setkávání s vílami a nadpřirozenými bytostmi, pro hledání pokladu a sběr čarovných bylin.

Pro naše předky byla podobným byznysem, jako jsou pro dnešní obchodníky Vánoce. Hned po rozednění šla na trzích na dračku bájná mandragora, vyhledávaná zejména pro svoji schopnost přičarovat lásku milované bytosti. Komu ji nepřičaroval rulík, durman a ostatní podvrhy, které kořenářky prodávaly, měl o svatojánské noci šanci najít útěchu v penězích. Stačilo jen vyjít o půlnoci do lesa a najít hrnec plný zlaťáků.

Jak při tom postupovat, o tom hovořila etnoložka Lydie Petráňová v historickém magazínu Zrcadlo, který měl premiéru 20. 6. 2008.

autor: Sabina Vrbková
Spustit audio