Pohádka o soše a mumii aneb Jak v 50. letech skončil kult osobnosti Stalina a Gottwalda
Obří kamenná socha sovětského vůdce Josifa Stalina měla podle představ svých objednavatelů shlížet z pražské Letenské pláně na věčné časy. Nedlouho po slavnostním odhalení pomníku 1. května 1955 se však nad Stalinovým odkazem začala stahovat mračna.
Čtěte také
V roce 1956 sovětský vůdce Nikita Chruščov přednesl proslulou řeč, ve které kritizoval kult Stalinovy osobnosti.
Českoslovenští komunisté dlouho váhali jak na nový kurs zareagovat. Návrh dílo postupně rozebrat byl pro náročnost zamítnut, a tak byla socha na podzim 1962 natřikrát odstřelena a tak skončila i připomínka sovětského diktátora.
Jaký byl osud připomínky Klementa Gottwalda, diktátora československého? Zvláštní spojitost mezi oběma muži připomínáme v repríza pořadu Pavla Hlavatého pod názvem Pohádka o soše a mumii. Na webu poslouchejte až do 28. dubna 2023.
Související
-
Gottwald na hanbě aneb Neznámý případ trojice teplických „pankáčů“
Českému rozhlasu se podařilo získat řadu neznámých archivních materiálů a také rozsáhlý spis StB. Na jejich základě rekonstruujeme málo známou událost z konce komunismu.
-
Gottwald byl alkoholik, kterému asi prasklo aneurysma. Od 50. let byl vykonavatelem pokynů Stalina
Jednou z klíčových osobností událostí února 1948 byl nejvyšší představitel československých komunistů Klement Gottwald (1896–1953).
-
Jaký byl vztah bývalých prezidentů k církvi? Gottwald si ji chtěl podmanit, Zápotocký zrušit Ježíška
„Do paměti věřících se zapsal Antonín Zápotocký tím, že zrušil Ježíška. Ježíšek nám vyrostl, zestárl a stal se z něj Děda Mráz,“ glosuje badatelka.