Podpora ochrany přírody, natož pak neziskovek, je v Česku opravdu tristní, tvrdí liberecký ekolog Korytář

20. duben 2023

Je to už 29 let, kdy Jan Korytář založil v Liberci ekologickou organizaci Čmelák. Vykupují zdevastované pozemky např. zemědělstvím a zas je přírodě vracejí. „Například loni jsme vysadili tisíc sazenic tisů do lesů v Libereckém kraji, které jsme sami pěstovali. Ono to trvá i deset let, než je vypěstujete – a i k tomu musíte mít povolení,“ vysvětluje muž, který byl v roce 2010 jen pár měsíců i primátorem Liberce za uskupení Změna pro Liberec.

Ale když pak vidí, jak se kus krajiny po jejich zásahu změní, je to skvělý pocit.

Čtěte také

„Nejdřív je tam málo radosti a života. Když si pak tu malou část krajiny, třeba 10 hektarů, vezmeme a uděláme tam život, když seženeme peníze na tůně, nějaké kytky, vysázíme stromy, tak to tam najednou začne přírodně žít – a pak i chodit lidi. Ta krajina najednou zas ožije.“

„A to mi připomíná, že vlastně děláme podobnou práci jako terapeuti se zdevastovanými lidmi. Unavený člověk, který už nemůže a ztratí veškerou radost, potřebuje terapii a obnovu, aby se v něm probudil život. Tak jsme si začali říkat krajinní terapeuti.“

I Čmelák ale potřebuje peníze. „Na jedné straně bych se chtěl věnovat mnoha věcem, ale protože jsem v manažerské pozici, musím neustále přemýšlet, jak zaplatit lidi a provoz, a dívat se na zdroje.“

Čtěte také

„Protože to, co nám na to dá stát nebo nadace, do určité míry ovlivňuje i to, co můžeme dělat. Pak se neustále snažím vybírat, abychom získané peníze dávali na projekty, které mají smysl.“

Bez zahraničních fondů by ale fungovat nemohli. „Musím říct, že super jsou fondy Evropské unie, přeshraniční spolupráce nebo Operační program Životní prostředí, případně Norské fondy. Bez nich bychom nedělali to, co děláme, protože podpora ochrany přírody v Česku, speciálně neziskovek, je tristní.“

Také proto ekolog říká, že jejich práce je úmorná, náročná a špatně placená, ale výsledky ukazují, že to má smysl.

Projekty Čmeláka vyžadují i práci dobrovolníků v terénu. Kdo dnes chodí zdarma pomáhat ekologům sadit stromy a budovat tůňky v krajině? I o tom v Hovorech, moderuje Tatiana Čabáková.

Spustit audio

Související