Podle Kanceláře prezidenta prověrku nepotřebuji. Za těchto okolností končím jako poradce na dohodu, říká Petr Kolář
Prezidentův zahraničněpolitický poradce Petr Kolář nebude mít prověrku Národního bezpečnostního úřadu. Podle Kanceláře prezidenta republiky ji ke své činnosti nepotřebuje, sám o ni přitom požádal po předchozí dohodě s prezidentem: „Měl jsem za to, že pokud někdo radí prezidentovi a předsedovi Senátu v oblasti zahraniční a bezpečnostní politiky, tak by bylo dobře, aby ji měl,“ uvádí.
Kancelář prezidenta prý své rozhodnutí zdůvodnila tak, že se jako poradce neseznamuje s utajovanými skutečnostmi, a prověrku tedy nepotřebuje. „Asi ve vedení Kanceláře dospěli k závěru, že by to byla spíš komplikace,“ dodává s odkazem na různé spekulace, že by utajované skutečnosti mohl využívat ve svých byznysových aktivitách.
Čtěte také
„Jsem v situaci, kdy musím řadu věcí vysvětlovat, ale já nejsem ten, kdo řídí Kancelář prezidenta republiky. Rozhodnutí bylo jistě učiněno po zralé úvaze a nezbývá než se s ním srovnat. Pro sebe jsem si to vyhodnotil tak, že za těchto okolností nemá smysl pokračovat jako poradce, který má dohodu o pracovní činnosti,“ uvádí Kolář.
I nadále ale podle svých slov zůstává v externím týmu poradců prezidenta, který je složen z expertů na zahraniční a bezpečnostní politiku.
„Byl v něm nedávno zesnulý Karel Schwarzenberg, je tam Michael Žantovský, Tomáš Petříček nebo Jan Macháček. V tomto sboru zůstávám a předpokládám, že se nic nemění ani na mém osobním vztahu s prezidentem,“ doplňuje.
Ve prospěch státu
Kolář diplomacii opustil v roce 2013 a působí na volné noze jako konzultant, mimo jiné pro americkou právní firmu Squire Sanders, která až do roku 2022 zastupovala ruskou Gazprombank.
Čtěte také
Podle Koláře šlo o aktivity americké mateřské firmy, které byly zároveň zcela transparentní a skončily v roce 2022 ruským vpádem na Ukrajinu. „Nikdy jsem nezastával politiku mnoha azimutů, jednoznačně jsem byl pro co nejhlubší integraci v euroatlantických strukturách. Když s tím byla ta kancelář konfrontována, tak se mě vždy zastala,“ podotýká.
Ohrazuje se přitom proti srovnání s bývalým poradcem prezidenta Miloše Zemana lobbistou Martinem Nejedlým.
„Nechávám na každém, ať si to posoudí. Měl jsem čtyři prověrky a i jednu v Severoatlantické alianci, byl jsem v exponovaných pozicích, kde se rozhoduje o české zahraniční politice, mimo jiné jako poradce prezidenta Havla nebo náměstek ministra zahraničí. Celoživotně se snažím této zemi prospět, a kdo to bere objektivně, tak to musí vidět,“ zdůrazňuje.
Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.
Související
-
Kněz Halík: Pavel má jiný život. Ale vážím si ho, že jen jako jiní nevyměnil legitimaci
„Už jsem ani nečekal, že budu oceněn doma,“ říká katolický kněz Tomáš Halík. 28. října dostal od prezidenta republiky Petra Pavla Řád Tomáše Garrigue Masaryka I. třídy.
-
David Klimeš: Pavel bude dobrý prezident, i když se lépe vyrovná s minulostí
Prezidentu Petru Pavlovi se daří. Stal se silným hlasem v podpoře Ukrajiny nejen v Česku, ale i v evropském kontextu. Zjevně se snaží obrušovat hrany mezi vládou a opozicí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.