Pod tlakem Trumpa by se názor republikánů na podporu Ukrajiny mohl proměnit, tvrdí amerikanista

8. březen 2023

Podle amerického prezidenta Bidena nejsou dodávky stíhaček F-16 na Ukrajinu tématem dne, přesto se momentálně ve Spojených státech trénují ukrajinští piloti. Američané podle amerikanisty Jiřího Pondělíčka z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy berou obranu Ukrajiny velice vážně. Jak je to skutečně s dodávkami amerických zbraní na Ukrajinu? A jaká jsou hlavní témata současné americké politiky?

Podle Pondělíčka při jednáních o dodávkách zbraní z americké strany znělo vždy postupně několik odlišných odpovědí. „Nejdřív často zaznívalo ,rozhodně ne‘, potom takové méně rozhodné ,ne‘, ale nakonec z toho bylo ,ano‘,“ popisuje.

Čtěte také

Podobný postup zvolili Američané hned na začátku u jednání o dodání dělostřelectva, později o dodání tanků a je možné, že nerozhodnost přijde na řadu i tentokrát.

„U stíhaček je oproti jiným zbraňovým systémům otázka komplikovanější v tom, že si to vyžaduje poměrně dlouhý výcvik, ať už pilotů, nebo pozemního personálu. Jde tudíž o dlouhodobější podporu, ale i toho, že stíhačky nelze dodat z týdne na týden,“ vysvětluje Pondělíček.

Velká část republikánů si po volbách začala klást otázku, zda je Donald Trump ve všeobecných volbách pro většinu volitelný.
Jiří Pondělíček

Podle něj Spojené státy, ale i Velká Británie od začátku na Ukrajinu dodávaly spíše zbraně, které lze využít při partyzánském boji a které nepotřebují dlouhý logistický řetězec. „Málokdo čekal, že se Ukrajina udrží, nebyl tudíž zájem dodávat tam dělostřelectvo,“ říká.

Působení Donalda Trumpa

Jak republikáni, tak demokraté výrazně podpořili balíčky pomoci Ukrajině. Pondělíček však přiznává, že například pod tlakem Donalda Trumpa by se názor republikánů mohl proměnit. Přestože do primárek, které předchází prezidentským volbám, zbývá ještě rok, je pravděpodobné, že Donald Trump bude jedním z favoritů Republikánské strany.

Čtěte také

Podle Pondělíčka může v tomto období snadno dojít k tomu, že Trump stranu výrazně rozštěpí.

„Velká část republikánů si po volbách začala klást otázku, zda je Donald Trump ve všeobecných volbách pro většinu volitelný. To je v politických kalkulacích u voličů často výrazné. Koneckonců Joe Biden byl v primárkách zvolen mimo jiné proto, že byl vnímán jako kandidát, který má velkou šanci porazit Donalda Trumpa. A tady ta aureola už Trumpovi schází, ale on není z těch, kteří by dokázali odejít dobrovolně,“ vysvětluje Pondělíček.

Americké kulturní války

Během Bidenova prezidentství, ale i před ním, se ve Spojených státech odehrávají kulturní války. „Situace se za Bidena zatím stupňuje a zhoršuje. Republikáni teď momentálně používají shrnující slovo ,woke‘, což je termín, který sami pro sebe používali zastánci velmi progresivní politiky. Asi nejvíce se v poslední době mluví o transgender lidech,“ říká Pondělíček.

Čtěte také

Reakce konzervativních Američanů je podle něj spíše nechápavá. Dalším výrazným tématem je i spor ohledně potratové politiky. Přestože však republikánští politici v mnoha tradičně republikánských státech očekávali, že voliči schválí omezení práva na potrat, nestalo se tak.

„I v mnoha státech, jako je třeba Missouri, které je docela solidně republikánské, bylo právo na potrat voliči většinově podpořeno. Možná to pro ně tak už nebude takové téma, protože minimálně na státní úrovni mají tuto otázku ošetřenou zákonem,“ popisuje Pondělíček.

Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí v audiozáznamu.

autoři: Barbora Tachecí , arych

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.