Počítač postavený z molekul? Nejen ten nabídne v budoucnu organická elektronika

25. říjen 2016

Elektronika kolem nás je tradičně postavena na křemíku. V budoucnu ale možná tento prvek o svou nadvládu přijde. Mezi novými kandidáty jsou i organické látky, jak vysvětluje přední materiálový vědec a chemik David Beljonne z Université de Mons v Belgii.

„Organická elektronika je oblast, kde jsou jednotlivými součástkami molekuly nebo polyměrní řetězce, které jsou pospojované slabými interakcemi. Takto je možné vytvořit vodiče i polovodiče,“ vysvětluje vědec.

I proto je základní myšlenkou organické elektroniky použít tyto materiály jako stavební prvky tam, kde se dosud používá křemík. Jednou z oblastí jsou například světelné diody, fotovoltaické články nebo zobrazovací technologie.

Zajímavou vlastností, kterou tato technologie pomáhá rozvíjet, je tenkost a ohebnost. „Představte si obrazovku, kterou srolujete a dáte do kapsy. Principiálně už to je zvládnuté, ale stále je mnoho praktických otázek, které je třeba řešit, než se to stane skutečností.“

Organické materiály obecně mohou být velmi účinné, ale často bývá problémem jejich stabilita a odolnost vůči vlivům okolního prostředí.


„V současnosti jsou nejrozšířenějšími aplikacemi organické elektroniky zobrazovací technologie. V této oblasti máme aktivní matice organických světelných diod, tzv. AMOLED. Tyto obrazovky vyrábí řada firem a najdeme je třeba v mobilních telefonech.“

„Existují způsoby, jak nestabilitu obejít, můžete danou součástku třeba zabalit do kapsle z odolnějších vrstev. Pracuje na tom spousta lidí a je v tom obrovský potenciál,“ dodává Beljonne.

Bude možné někdy vytvářet elektronické součástky z jednotlivých molekul?

Tuto otázku si odborníci kladou nějakou dobu. „Lidé, kteří se zabývají molekulární elektronikou, se pokoušejí posunout omezení daná Mooreovým zákonem. Ten říká, že když se pokoušíte zmenšovat součástky, v určitou chvíli narazíte na problém, kdy máte součástky tvořené právě jednotlivými molekulami,“ připomíná inženýr.

„Molekulární elektronika je velmi zajímavá oblast, ale vystavět z jednotlivých molekul například celý počítač, to je velká výzva,“ uzavírá David Beljonne.

autoři: mas , oci
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

    Václav Žmolík, moderátor

    ze_světa_lesních_samot.jpg

    Zmizelá osada

    Koupit

    Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.