Počet kyberútoků se celosvětově každé čtyři roky zdvojnásobí, v Česku se ale ztrojnásobí, říká odborník na kyberbezpečnost Lujka

11. říjen 2024

„S příchodem umělé inteligence AI se svět kyberbezpečnosti nesmírně zrychlil, a to jak na straně dobra, tak zla,“ říká šéf české pobočky firmy Checkpoint Miloslav Lujka. „Když to zjednoduším, tak celosvětově se každé čtyři roky zdvojnásobí počet kybernetických útoků, v České republice se ale ztrojnásobí,“ dodává.

To souvisí jak s válkou na Ukrajině, tak i dalšími světovými konflikty a důvodů je ještě víc, tvrdí odborník.

Čtěte také

Jak vypadají největší hrozby? „Z pohledu běžného uživatele jde o to, aby se mu neztratili například fotografie jeho rodiny a dětí. Z pohledu zdravotnictví je to horší, protože jde o to, aby se neztratila data pacientů – nikdo asi nechce chodit k lékaři, kterému se ztratila vaše data o tom, jakou nemocí trpíte.“

„A z pohledu státu pak jde o data kritické infrastruktury, jaderných elektráren apod.,“ vypočítává.

„V naší branži je to jako házení vajíček na tank. Vlastně se jakoby z pohledu uniklých dat nic moc nestane – pokud tedy mluvíme o DDoS útocích. Ale z pohledu na reputace nějakého e-shopu, hlavně pak ale webů státu, tak tam už to obrovský dopad má,“ přibližuje.

Čtěte také

Různá je tak i motivace těch, kdo kyberútoky dělají. „Motivace jsou jak špionážní, pak jsou to krádeže dat, za kterou hackeři požadují peníze, anebo zisk z konkurenční výhody. Třeba naše zdravotnictví je z pohledu kyberbezpečnosti těžce podfinancované – a podle toho bezpečnost zdravotnických dat taky vypadá,“ uvažuje.

Ale dodává: „Kritická infrastruktura je velmi dobře zabezpečená, u malých státních firem je to už individuální.“

Kde se zrodila jeho láska k technologiím? Proč si lidé stále neumí dobře hlídat data, a nechodí kovářova kobyla bosa? Proč nás mohou poslouchat všechna chytrá zařízení, která máme v domácnosti? Celý rozhovor Petra Šimůnka poslouchejte v audiozáznamu pořadu Hovory. 

autoři: Petr Šimůnek , lup
Spustit audio

Související