Počet kyberútoků se celosvětově každé čtyři roky zdvojnásobí, v Česku se ale ztrojnásobí, říká odborník na kyberbezpečnost Lujka
„S příchodem umělé inteligence AI se svět kyberbezpečnosti nesmírně zrychlil, a to jak na straně dobra, tak zla,“ říká šéf české pobočky firmy Checkpoint Miloslav Lujka. „Když to zjednoduším, tak celosvětově se každé čtyři roky zdvojnásobí počet kybernetických útoků, v České republice se ale ztrojnásobí,“ dodává.
To souvisí jak s válkou na Ukrajině, tak i dalšími světovými konflikty a důvodů je ještě víc, tvrdí odborník.
Čtěte také
Jak vypadají největší hrozby? „Z pohledu běžného uživatele jde o to, aby se mu neztratili například fotografie jeho rodiny a dětí. Z pohledu zdravotnictví je to horší, protože jde o to, aby se neztratila data pacientů – nikdo asi nechce chodit k lékaři, kterému se ztratila vaše data o tom, jakou nemocí trpíte.“
„A z pohledu státu pak jde o data kritické infrastruktury, jaderných elektráren apod.,“ vypočítává.
„V naší branži je to jako házení vajíček na tank. Vlastně se jakoby z pohledu uniklých dat nic moc nestane – pokud tedy mluvíme o DDoS útocích. Ale z pohledu na reputace nějakého e-shopu, hlavně pak ale webů státu, tak tam už to obrovský dopad má,“ přibližuje.
Čtěte také
Různá je tak i motivace těch, kdo kyberútoky dělají. „Motivace jsou jak špionážní, pak jsou to krádeže dat, za kterou hackeři požadují peníze, anebo zisk z konkurenční výhody. Třeba naše zdravotnictví je z pohledu kyberbezpečnosti těžce podfinancované – a podle toho bezpečnost zdravotnických dat taky vypadá,“ uvažuje.
Ale dodává: „Kritická infrastruktura je velmi dobře zabezpečená, u malých státních firem je to už individuální.“
Kde se zrodila jeho láska k technologiím? Proč si lidé stále neumí dobře hlídat data, a nechodí kovářova kobyla bosa? Proč nás mohou poslouchat všechna chytrá zařízení, která máme v domácnosti? Celý rozhovor Petra Šimůnka poslouchejte v audiozáznamu pořadu Hovory.
Související
-
Koubský: Umělá inteligence teď klimatickou krizi nevyřeší. Naopak potřebuje čím dál víc energie
Digitální technologie dnes podle odhadů spotřebují celosvětově asi dvě procenta elektřiny. Pouze část z toho ale připadá na umělou inteligenci, podíl ale stoupá.
-
Umělá inteligence na úrovni člověka? Podle některých k tomu dojde do pěti let
Obecná umělá inteligence se stane do pěti, nebo dokonce do tří let každodenní realitou. Jak se na tohle tvrzení dívá podnikatel Elon Musk nebo třeba šéf společnosti NVIDIA?
-
Na internetu zahlceném neregulovanou AI vznikne totální chaos, varuje mluvčí Českých elfů Kartous
Podle vysokoškolského pedagoga a publicisty Bohumila Kartouse roste i u nás skupina lidí, která věří úplným bludům. S AI to může dosáhnout až fáze neřešitelnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.