Po zemětřesení nebo v pandemii si evropské státy pomáhají. Je pro podání pomocné ruky potřeba krize?

28. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dům určený ke zbourání v chorvatském Záhřebu

Takovou katastrofu Chorvatsko nezažilo už 140 let. Zemětřesení před třemi měsíci poničilo oblast kolem měst Sisak a Petrinja a před rokem byla poničena metropole Záhřeb Bilance obou neštěstí: osm mrtvých a obrovské materiální škody. Okolní země projevily solidaritu, pomohly a pomáhají. Také z evropského fondu solidarity bude Chorvatsko čerpat pomoc. A Záhřeb zase nabídl pomoc třeba Česku kvůli krizové situaci v našich nemocnicích. Pomáháme si jen v krizích? A je to nezištné?

Česko poslalo do oblasti Sisaku a Petrinje ihned po zemětřesení materiální pomoc za pět milionů korun. Také rozkládací lůžka nebo deky. Teď česká vláda poskytla dar 300 tisíc korun jen české menšině žijící v Chorvatsku, a to na opravy spadlých komínů nebo poškozených stodol a domů.

Čtěte také

České peníze pomohou mimo jiné obyvatelům obce Jazvenik, kde žije dvě stě lidí. K opravám se tam totiž chorvatský stát dostane až potom, co vyřeší situaci ve větších sídlech, jako jsou Petrinja a Sisak. Odjinud zdejší lidé pomoc čekat nemohou. Málokdo byl totiž ve vsi pojištěný.

Poslanec chorvatského parlamentu za českou národnostní menšinu Vladimír Bílek chválí Česko za to, že jako jedna z mála zemí nepřestala pomáhat postiženým zemětřesení několik týdnů po neštěstí. Chorvatsko za to nabídlo Česku, že se postará až o deset pacientů s covidem-19.

Bílek navrhl, aby se případní pacienti z Česka léčili v nemocnici v Bjelovaru v sídle župy (kraje), kde leží město Daruvar, centrum české národnostní menšiny v Chorvatsku. Mohli by tam o ně pečovat česky mluvící lékaři a sestry.

Aby se na pomoc nezapomnělo

Komentátor Lidových novin Marek Hudema považuje pomoc Česka i nabídku pomoci Chorvatska za službu příteli a dobrému, i když vzdálenějšímu sousedovi. Pro Českou republiku neznamená pět milionů velkou sumu v jeho rozpočtu a pro Chorvatsko také není deset speciálních lůžek v nemocnicích nic, co by jej nějak vyčerpalo.

Čtěte také

Časem se ale může na prokázané dobrodiní zapomenout. Třeba na takové, které prokázaly Česku i jiné evropské státy tím, že se vzdaly části svých dávek vakcíny proti covidu-19 ve prospěch Česka.

„Já myslím, že tendenci zapomínat na to dobré mají v podstatě všichni. To není nějaká výsada Čechů. Já si myslím, že by bylo logické, kdyby se trochu zlepšilo vnímání lidí toho, co je Evropská unie a jak nám pomáhá. Ale že by to mělo nějaký dlouhodobý vliv, v to bych bohužel tedy moc nedoufal,“ říká komentátor Hudema.

Poslechněte si celou Evropu Plus Pavla Nováka o tom, jak si v Evropě pomáháme.

autor: Pavel Novák
Spustit audio

Související