Po únoru odešlo do emigrace až 200 tisíc lidí, mnoho dalších zemřelo na hranicích
Po více než 40 let měla komunistická strana monopolní postavení ve společnosti. Provedla mimo jiné zestátnění ekonomiky a násilné združstevnění zemědělství. Za její vlády byli politicky nepohodlní občané zavíráni do vězení a přes 200 lidí bylo z důvodů protikomunistické činnosti popraveno. Další tisíce zemřely ve vězeních, pracovních táborech nebo při pokusu o útěk přes hranice.
Čtěte také
A do exilu uprchlo v letech 1948 až 1989 podle odhadů až 200 tisíc lidí. Nejčastěji k odchodu do exilu využívali Šumavu nebo Novohradské hory.
Aby vládnoucí režim zabránil emigracím, vybudoval na hranicích s Rakouskem a Německem zábrany a ostnaté dráty. Později vytvořil další zábranu v podobě vysokého napětí v oplocení.
Při pokusu o útěk do zahraničí zahynuly asi tři stovky lidí. Zabil je buď elektrický proud v drátech, nebo je zastřelila pohraniční stráž.
Právě lidem, kteří se po únoru 1948 pokoušeli odejít z Československa, je věnováno dokumentární pásmo Jana Sedmidubského. Na webu jen do 1. října 2023.
Související
-
Údolí smrti je mezi zaniklou obcí Kamenná Hlava a hranicí. Tady zastřelili pohraničníci nejvíc lidí
Už podle něj vznikla rozhlasová četba na pokračování, divadelní hra a teď je ve střižně i televizní minisérie. Román Návrat Krále Šumavy Davida Jana Žáka budí zájem.
-
Opil se, bloudil, usnul pod stromem, probudili ho pohraničníci. StB ho mučila a obvinila z velezrady
Alexander Feuerstein zázrakem přežil za 2. světové války pracovní tábory. Z celé rodiny zůstal sám.