Po pěti letech na ekvádorské ambasádě by se leckdo zbláznil, říká o zakladateli WikiLeaks novinářka

8. září 2017

Už pět let využívá Julian Assange azyl na ekvádorské ambasádě v Londýně. Vzhledem k neustálému tlaku USA na jeho vydání se neočekává, že by zakladatel serveru WikiLeaks bezpečí ambasády brzy opustil. Mnozí jej nazývají průkopníkem nové žurnalistky a bojovníkem za transparentnost politiky, pro jiné se stal trojským koněm Kremlu. „Jakkoli byl Assange na začátku správným člověkem na scéně, postupně se z něj stal padouch,“ uvedl v pořadu Pro a proti komentátor Hospodářských novin Teodor Marjanovič.

Marjanovič svůj postoj dokládá především aktivitou WikiLeaks při šíření ruskou špionáží ukradených mailů týkajících se Hillary Clintonové těsně před prezidentskými volbami.

Podle něj ale Assangeův přerod nastal ještě dříve. „Od amerického vojáka Bradleyho Manninga dostal na CD obrovské kvantum dat amerických špionážních služeb. Assange zareagoval správně, dohodl se s redakcemi novin, že jim bude poskytovat tyto informace poté, co projdou redakcí, vyčernění jmen a podobně.“


Když dáte balík informací na internet, aniž by procházel redakcí, tak se tím lidé nebudou probírat. Ale přečtou si to především špionážní služby států, které nejsou vůči naší demokracii zrovna přátelské jako Rusko nebo Severní Korea a také samozřejmě teroristé. Teodor Marjanovič

„To fungovalo dva měsíce. Pak ale z nějakého důvodu Assange umístil celé CD na internet. To byl hlavní hvězdný moment WikiLeaks. Celý svět žasl, co se dozvídá. Výsledkem byly sice pozitivní věci, ale výzvědné služby mohly být opravdu ohroženy.“

Tento příběh našel své pokračování loni. „Julian Assange vyhověl ruské špionáži, která neměla způsob, jak poskytnout světu to, co ukradla americkým demokratům, aby Kreml dosáhl svého a oslabil vyhlídky Hillary Clintonové na vítězství.“

„V tu chvíli se Assange definitivně znemožnil, a dnes o něm nemůžeme mluvit v žádných pozitivních souvislostech,“ tvrdí Marjanovič.

Zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavla Holcová uznává, že se Assange za posledních pět let hodně změnil.

„Začínal jako bojovník za nový typ žurnalistiky a odstartoval nové hnutí stran úniků informací. Kroky, které ale učinil v posledních letech, jsou zralé na hlubší diagnózu. Po pěti letech na ekvádorské ambasádě by se zbláznil leckdo.“


Ta transparentnost v tom, že něco máme a pokusíme se zveřejnit, z jakých dat jsme vycházeli, a každý si může sám udělat názor, jestli jsme data jako novináři interpretovali správně, mi přijde v pořádku. Pavla Holcová

Holcová odhadla moment Assangeova přerodu odlišně. „Předěl nastal už dva roky před americkými prezidentskými volbami. Tehdy začal velmi tvrdě kritizovat své spolupracovníky. Najednou jsou vidět i jiné ambice než jen lepší přístup k informacím a informovanější volič.“

„Pro mě bylo důležité, že WikiLeaks přišel s technickým řešením, jak se o citlivá data postarat, jak digitální dokumenty anonymizovat,“ chválila přínos projektu pro ty, co se pokouší zveřejnit utajované informace novinářka.

Ta upozornila, že jiné platformy podobné Wikileaks už dávno existují. „A úniky informací tam neustále proudí. Takže pokud chce někdo zveřejnit dokumenty, které by neměly spatřit světlo světa, tak způsobů už je mnoho.“

„Assangeova aktivita poškodila celý tým WikiLeaks, ale nemyslím si, že jeho rozhodnutí poškodit americké volby znehodnotilo celé hnutí, které najednou přichází s tím, že lidé chtějí vědět, jak funguje mocenské rozhodování,“ konstatovala Pavla Holcová.

autoři: kko , oci
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.