Po mileniálech přicházejí sněhové vločky. Přehnaně citlivá a sebestředná generace

20. listopad 2017

Náboženské přednášky jsou uváděny varováním, že můžou obsahovat i násilné prvky. Budoucí veterináři mají být varováni, že výuka obsahuje pitvy, a archeologům se dostává upozornění, že spatří kostry – to je současná praxe na amerických a britských univerzitách. Akademické instituce, včetně elitní školy v Oxfordu, jsou kvůli těmto pravidlům terčem kritiky.

Odborníci mluví o nastupující generaci jako o „sněhových vločkách“, které po mileniálech, zaměřených na svůj individualismus, trpí přehnanou citlivostí a zaměřením na sebe sama.

„Termín generace sněhových vloček má jednak odkázat k představě jedinečnosti, kterou s sebou příslušníci této generace mají nést, a jednak ke křehkosti, pokud se potkají s nějakým jiným názorem, nebo s něčím, s čím nesouhlasí a mají problém se s tím vyrovnat,“ vysvětluje Petr Lupač z Katedry sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Zjednodušující nálepka

Označení ale on sám považuje spíš za novinářskou záležitost a pokračování předchozích diskuzí o mileniálech. Průzkumy podle Lupače ukazují, že se míra individualismu u mladší generace skutečně zvyšuje, existuje ale i několik studií, které to rozporují.

„Dalo by se říct, že míra ohledu na sebe a individualismu je dnes vyšší než dřív, ale je to pochopitelné s ohledem na dobové trendy, jako je snižování počtu dětí v rodině. Rodiče mají děti v pozdějším věku, takže jsou protektivnější, do toho nastoupila sociální média, hlavně Facebook, který dal dětem daleko větší svobodu ve výběru komunikačních partnerů, takže nejsou tolik konfrontovány s něčím, s čím nesouhlasí, a můžou se spíš orientovat na něco, co podporuje jejich názor,“ vysvětluje Lupač.

Dodává, že je ale třeba mít na paměti, že nálepka pro celou generaci je značným zjednodušením.

autoři: vlk , jpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.