PhDr. Pavel Ecler: Na zámku s vlastní sfingou

13. prosinec 2012

Objekt, který dnes navštívíme, vznikl na „zelené louce“ obklopen vodou a dodnes má adresu: Ostrov. Přečkal války, pobyt vojáků i povodně v roce 2002. Byl svědkem také řady slavných dnů, kdy sem například zavítala Marie Terezie a svolila zde k polibku. To všechno zažily Veltrusy.

Společně s kastelánem PhDr. Pavlem Eclerem připomeneme příběh Veltrus v repríze pořadu Vstupte! 13. prosince v 11. hodin. Jací byli členové rodu Chotků? Kdo proměnil areál do současné podoby? Co se v areálu odehrálo v srpnu 2002 a jaké plány do budoucna před Veltrusy jsou? Nejen to už se dozvíte v průběhu rozhovoru, kdy se budeme věnovat také dalším památkám, kde PhDr. Ecler působil. Kupříkladu zjistíte, proč jsou Bučovice nazývány „kamennou pavučinou“.

PhDr. Pavel Ecler vystudoval historii a pedagogiku na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Studia historie ukončil v roce 1994 prací Smluvní zakotvení Československa v Malé dohodě. V té době už se dva roky jako dobrovolník zapojoval do prací na hradě v Boskovicích. V roce 2001 získal místo kastelána Státního zámku Bučovice, kde působil do roku 2008. V té době také absolvoval studia na Pedagogické fakultě, která ukončil v roce 2003 prací na téma Tvořivost a dramatická výchova. V roce 2006 začal přednášet na konferencích o historických zahradách a parcích. V roce 2008 přešel na Státní zámek Veltrusy, kde působí dosud. PhDr. Pavel Ecler je dlouholetým členem profesního sdružení kastelánů a sdružení zájemců o historické oranžérie s názvem Oranžeristé ČR.

PhDr. Pavel Ecler ve studiu Leonarda

Obnova po povodních roku 2002
V srpnu letošního roku uplynulo 10 let od povodní, které areál zámku ve Veltrusech velmi citelně poničily. Současně se ovšem staly pomyslným prvním kamenem celkové proměny areálu. Hlavní budova sice stále nenabízí tradiční zámeckou prohlídku, ale návštěvníci zde mohou nahlédnout do zákulisí oprav. Další nabídka láká na cykloprohlídky, expozici historických kočárů nebo výstavu o historii lovectví a myslivosti. Opomenout by při návštěvě neměli ani prohlídku tzv. kuchyňské zahrady s historickým skleníkem s jedinečným a dosud funkčním systémem vytápění. Samostatnou kapitolou je také obora s daňky a další zvěří, jak ve Vstupte! PhDr. Pavel Ecler také prozradil.

PhDr. Pavel Ecler ve studiu Leonarda
autor: Adriana Krobová
Spustit audio

Více z pořadu

Věda na sítích

Obrázek
Věda On Air na Facebooku