Petráš z Univerzity obrany: Váhám, zda je vývoj na frontě zásluhou schopností ukrajinské armády, nebo neschopností té ruské

20. září 2022

Ukrajinská protiofenzíva pokračuje. Armáda podle svých slov vytlačila ruské síly z několika dalších obcí v charkovské, doněcké a luhanské oblasti na východě země. Tamní dosazení lídři se teď snaží urychlit referenda o připojení k Ruské federaci. Vedle tohoto aktuálního dění pokračuje na osvobozeném území v lese u města Izjum na severovýchodě Ukrajiny odkrývání hrobů obětí ruské invaze. Exhumovaných bylo zatím přes 170 těl. Je to ale jen část ostatků, které se tam nacházejí.

Čtěte také

„Ten les je u starého hřbitova. Vedle bylo ruské ležení. Měli tam spoustu vojenské techniky zakopané v písku a svá stanoviště a bunkry. Takže vlastně žili vedle těch mrtvol, které tam byly pohřbené poměrně mělce, v hloubce asi 70 cm,“ popisuje zvláštní zpravodaj Martin Dorazín, který byl na místě.

Pohyb je na místě možný pouze po vyznačených trasách. „Individuálně tam Ukrajinci nikoho příliš nepouštějí, z pochopitelných důvodů, aby jim tam lidé pořád nechodili a nerušili při práci forenzní experty.“

„Je tam nedýchatelno. Museli jsme mít roušky. Je to něco otřesného. Doteď cítím ten pach rozkládajících se těl,“ uvádí Dorazín.

Ruské armádě vzhledem k ukrajinské protiofenzívě nezbývá nic jiného než přeskupit síly.
Zdeněk Petráš

Nyní tam přicházejí lidé, kteří pohřešují své příbuzné a sousedy. „Potkali jsme tam několik žen, které hledaly hroby svých manželů, oni je tam zapisují do seznamu, vyslechnou je a prohlédnou si doklady, které přinesly.“

„Musí potom odevzdat laboratoři, která tam taky namístě je, vzorky DNA a na základě toho se budou těla identifikovat. A nakonec jim vypráví nějaký důstojný pohřeb,“ dodává zpravodaj.

Protiofenzíva a přeskupení sil

Ruská armáda podle britské rozvědky přemístila část svých ponorek z krymského přístavu Sevastopol na jih Ruska.

„Ruské armádě vzhledem k ukrajinské protiofenzívě nezbývá nic jiného než přeskupit síly a snažit se nějakým způsobem narušit slabé místo ukrajinské armády,“ hodnotí situaci plukovník generálního štábu v záloze Zdeněk Petráš z Univerzity obrany v Brně.

Především mechanizované jednotky se nasadí do lokálních střetů, které nyní probíhají jak v severovýchodní části, tak částečně i v té jižní.
Zdeněk Petráš

„Musí se pokusit o to, aby ústup, který v současné době provádí ze svých pozic na okupovaném území, byl nějakým způsobem zastaven a dynamika konfliktu, který nyní nabývá na intenzitě, se snížila ve prospěch ruské armády.“

Čtěte také

Podle nedávných zpráv Rusové ostřelovali druhou největší jadernou elektrárnu na Ukrajině v Mykolajivské oblasti. „V žádném případě by nemělo jít o to, že by se ruská strana snažila nějak úmyslně způsobit jadernou havárii nebo radiaci v této oblasti. Nenazval bych to ale ani aktem zoufalství.“

„Spíše jde o snahu otupit operační intenzitu, která na ukrajinské straně nyní je. A toho se dá docílit jedině tím, že se přeskupí síly. Především mechanizované jednotky se nasadí do lokálních střetů, které nyní probíhají jak v severovýchodní části, tak částečně i v té jižní. A tyto incidenty, ke kterým dochází – například zmíněné ostřelování –, můžou být v kontextu této činnosti.“ vysvětluje Petráš.

Hosté:
Martin Dorazín, zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině
Petr Pojman, kriminolog a politický analytik z neziskové organizace Team 4 Ukraine
Zdeněk Petráš, plukovník generálního štábu v záloze z Univerzity obrany v Brně
Pavel Havlíček, analytik Asociace pro mezinárodní otázky

„Při pohledu na to, co se v současné době děje v jednotlivých částech fronty, je otázka, zdali to, k čemu dochází, je zásluhou schopností, které má ukrajinská armáda, či nedostatečných schopností, které má ruská armáda, nebo kombinací obojího.“

Kdo všechno je v hrobech u Izjumu pohřbený? Nakolik jde srovnávat to, co se dělo v Izjumu, s tím, co se dělo v Buče? Může být násilí vůči civilistům součástí vojenské strategie? Bojují na Ukrajině ruští vězni výměnou za velké zkrácení trestů? Poslechněte si celé Téma dne v audiozáznamu.

autoři: Šárka Fenyková , knem
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.