Petr Šabata: Rozhodovat o krocích proti koronaviru musí jen a jen politici

29. září 2020

Nakonec stejně musí všechna ta nesmírně obtížná rozhodnutí kolem nákazy koronavirem udělat politici. V tom je jejich role nezastupitelná, zodpovědnost nezměrná a pracovní život nezáviděníhodný.

„Krk musí dát ti, kteří to mají na starosti,“ odpověděl premiér Andrej Babiš (ANO) na otázku deníku Právo, zda dá svůj politický krk na to, že bude dost lůžek.

Čtěte také

V sobotu zavelel slovenský premiér Igor Matovič: „Situace je mimořádně vážná, a proto po třech měsících přebírám vedení boje proti covid-19 do vlastních rukou.“

Oba premiéry musíme opravit: jako předsedové vlády mají plnou odpovědnost za zvládání nákazy od prvních informací o ní, 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu a bez pardonu za všechno. Nemůžou vládnout jen za pěkného počasí a připouštět si odpovědnost jen za ministerstva zalitá sluncem.

Andrej Babiš ve stejném rozhovoru dodal: „Odpovědnosti se nijak nezříkám. A až ten virus odezní, tak se může vystavit konečné zúčtování, kde se bude poměřovat celkový počet mrtvých, nezaměstnanost, celkové zadlužení, propad a růst HDP.“

Ano, přesně tak; jen odpovědnost se bude posuzovat stále, ne až po odeznění nákazy. A měřit se bude všechno – ztráty vynucené i zbytečné, motivace jednotlivých kroků, Karviná, opatření, která se neuskutečnila, nebo přišla pozdě, i další věci.

Je to nepříjemné, ale nezbytné

Zodpovědnost a těžký úkol pro politiky plyne z povahy nákazy, je to interdisciplinární velký problém, který se navíc dotýká existenciálních věcí každého člověka – jeho zdraví a života a zdraví a životů jeho blízkých. Proto nemohou rozhodovat epidemiologové, ekonomové, virologové, matematici a další specialisté.

Čtěte také

Jen politici mají mandát a předpoklady hodnotit rizika, vážit náklady a výhody každého kroku. Ani ten nejlepší epidemiolog nemůže rozhodnout, zda zavřít základní školy, protože nedohlédne ekonomické škody ani třeba výpadek zdravotnického personálu, který řetězově způsobí maléry a zbytečná úmrtí v nemocnicích.

Ale premiéři by se samozřejmě měli o odborníky a své ministry opírat. „Nejzávažnější omyl, kterého se vladař může dopustit, je špatná volba ministrů,“ napsal už před 500 lety Niccolò Machiavelli.

Ve dnech smutného střetu bývalého ministra Vojtěcha s premiérem Babišem o roušky v obchodech a ve školách řekla německá kancléřka Angela Merkelová – bylo to 18. srpna – právě na téma roušek ve školách jasně: „Je to nepříjemné, ale nezbytné.“ A připravila veřejnost na další zpřísnění opatření proti nákaze. V Německu, které vychází z většiny srovnání druhé vlny s Českem mnohem lépe.

Petr Šabata

Merkelová je původně vědkyně a obklopila se týmem špičkových expertů. Ale její manévrovací prostor je omezený, protože právě kroky proti nákaze jsou především v kompetenci jednotlivých zemí. Takže vše musela stále dojednávat se 16 zemskými premiéry, v každé části Německa byla a je přitom situace jiná a v silně postiženém Severním Porýní-Vestfálsku se konaly komunální volby… A přesto drží nákazu pod kontrolou.

Také proto, že tam politici před svou odpovědností nekličkují.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

autor: Petr Šabata
Spustit audio