Petr Šabata: Občanští demokraté umetají Babišovi cestu k větší moci

9. červen 2025

Neuvěřitelný případ s bitcoiny v podání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) ještě neznamená, že pravděpodobný vítěz říjnových voleb hnutí ANO sestaví jednobarevnou vládu. Ale je tomuto cíli Andreje Babiše blíž. Stejně tak k ústavní většině jen s jedním partnerem. A není to poprvé, kdy ODS zavinila v politice výrazný obrat se špatným koncem.

Nechejme pro tentokrát stranou její neomalený pokus rozdělit si opoziční smlouvou na věčné časy politickou moc s ČSSD Miloše Zemana, který česká demokracie před víc než 20 lety přežila.

Čtěte také

Zato v roce 2013 ODS způsobila změnu, která akcelerovala v Česku nástup populismu. V červnu před 12 lety vypadaly volební preference přehledně: Podle agentury Median vedla sociální demokracie Bohuslava Sobotky s 32,5 procenty, TOP 09 měla 17, komunisté o něco víc než ODS (16 procent) a ostatní už byli pod pětiprocentní hranicí: lidovci, Věci veřejné, strana zelených a také Zemanovci.

Další pidistrany shrnula agentura pod název „ostatní“. Tam někde bylo také hnutí ANO Andreje Babiše. Agentura STEM ho zaznamenala samostatně: s 0,5 procenty.

Petr Nečas poslal ODS do krize

Jenže pak přišla velká chvíle tehdejšího předsedy ODS a premiéra Petre Nečase. Na úřadu vlády, který tehdy vedla Nečasova milenka Jana Nagyová, zasahoval policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, padla řada obvinění z trestných činů a Nečasův kabinet musel skončit.

Čtěte také

Předčasné volby na konci října sice vyhrála sociální demokracie, ale jen s dvouprocentním náskokem před hnutím ANO, které získalo 18,5 procenta. Jeho šéf Andrej Babiš vstoupil triumfálně do politiky, stal se vlivným ministrem financí a příští vládu už vedl coby premiér.

Podobně se dostal moci v Maďarsku Viktor Orbán. Období před volbami v roce 2010 shrnul šéf demokratické levice a také premiér Ferenc Gyurcsány na tajné nahrávce: „Maďarsko se podařilo udržet nad vodou jedině díky boží prozřetelnosti, spoustě peněz ve světovém hospodářství a stovkám podvodů... Lhali jsme ráno, lhali jsme večer.“

A protože Maďarům došlo, že jim vláda lhala i přes den, dali hlasy Viktoru Orbánovi, který získal přes 68 procent mandátů a ústavní většinu. Změnil volební zákony, zabetonoval se u moci a postupem let úplně změnil v Maďarsku politický režim i vztahy k Evropské unii.

Podobný příběh žije i Fico

Jiným způsobem varující je nedávné Slovensko. Robert Fico se počtvrté dostal z úplného osobního i politického propadliště do čela země vinou naprosté neschopnosti vlády Igora Matoviče.

Čtěte také

Po vraždě novináře Jána Kuciaka už s ním nikdo nepočítal. Fico ale nevídanou rychlostí nejen rozkládá demokratické instituce, ale především – ničí vztahy s důležitými partnery včetně Česka a otáčí zahraničně politickou orientaci Slovenska na Východ.

S ohledem na válku na Ukrajině a dalekosáhlé změny ve světové politice jsou to pro malou zemi na periferii Evropy krajně nebezpečné kroky. Ukazuje to pohnutá historie 20. století, a právě tento vývoj na Slovensku je varující i pro Česko.

Petr Šabata

ODS připravila opět situaci, v níž se může standardní volební výměna vlády zvrtnout na změnu, která poškodí demokracii v zemi i její občany.

Až začnou po kauze Blažek zase Petr Fiala a další lídři ODS strašit všemožnými nebezpečími zleva i zprava, měli by se nejdřív podívat do zrcadla.

Autor je šéfredaktor deníku Právo

autor: Petr Šabata
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.