Petr Šabata: Na Slovensku ubývá demokracie nebezpečnou rychlostí
Slovenská ministryně kultury odvolala ředitele Národního divadla způsobem, který i v Česku vzbudil pozornost, ale to je jen drobná ilustrace dění v Bratislavě. Odvolací dekret Matějovi Drličkovi přinesla jednoho rána domů úřednice ministerstva v doprovodu dvou neznámých mužů.
Pro podobu slovenského právního státu a demokracie je mnohem významnější případ, v němž ministr spravedlnosti (za stranu Smer Roberta Fica) podal dovolání ve věci pravomocně odsouzeného bývalého speciálního prokurátora Dušana Kováčika a vzápětí ho nechal propustit na svobodu.
Čtěte také
Kováčik byl symbolem nevyšetřování korupce a dalších trestných činů za vlád Roberta Fica, pro něhož byl osobně důležitým člověkem.
V roce 2022 Kováčika odsoudil Nejvyšší soud k osmi letům vězení za přijetí úplatku. Postup ministra spravedlnosti mnozí právníci na Slovensku kritizují jako nepřijatelný zásah moci výkonné do rozhodnutí moci soudní – i když zákon takový postup umožňuje. Nikdy ale nebyl využit v podobném případě.
Čistky i na policii a inspekci
Ani tento krok by nebyl sám o sobě důvodem k obavám o demokracii na Slovensku. Jenomže vládní koalice vyměnila také vedení policie i inspekce, mimo službu byli postaveni vyšetřovatelé, kteří se zabývali politickou korupcí, další čelí výhružkám. A chystá se celková reorganizace policie.
Čtěte také
To samé se děje na prokuratuře – zrušena byla ta speciální, která se zabývala trestnými činy na nejvyšších místech, konkrétním prokurátorům pozastavili výkon funkce, nebo byli přeřazeni na nižší pozice. Kárné řízení začalo proti soudci Nejvyššího soudu, který řešil případy Roberta Fica, za což ho premiér opakovaně slovně napadal.
Už dříve vláda prosadila zmírnění trestní legislativy, díky tomu bylo možné zastavit korupční případy lidí blízkých koalici. Byl zrušen veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska, nahradila ho nová instituce, na niž mají politici mnohem přímější vliv.
Čtěte také
Výčet by mohl pokračovat, ale především provázanost a agresivita všech kroků jsou výjimečné – rozkládají demokratické instituce a šíří strach ve společnosti.
Po loňských volbách a vzniku vlády Smeru, strany Hlas Petra Pellegriniho a Slovenské národní strany panovaly obavy, že především premiér Robert Fico se bude mstít za své dřívější trestní stíhání, které považoval za politické, a udělá vše pro očištění blízkých lidí.
Nejčernější scénáře už Fico překonal
Jenže – aktuální vývoj překonává i ty nejčernější scénáře. Šíře a razance všech kroků staronové politické garnitury už se dá definovat jako útok na samo demokratické zřízení.
Evropská komise ve své nedávné zprávě o stavu právního státu v členských zemích EU konstatovala, že jen v Maďarsku a na Slovensku přetrvávají významné problémy ohrožující boj proti korupci, nezávislost médií a fungování občanské společnosti.
Slovensko se tak ocitlo po boku Maďarska, které má problémy dlouhodobě. Ale Ficův vznikající nový režim není zdaleka zemí Viktora Orbána, který vládne už čtrnáct let a pravidla včetně systému voleb změnil díky ústavní většině.
Na změnách na Slovensku je nebezpečná jejich rychlost a bezohlednost a pro partnery také měnící se zahraničněpolitická orientace země.
Pro Česko je pak zřejmé, že už opravdu nelze organizovat nadstandardní společná zasedání vlád, ale dokonce je třeba zvažovat každý oficiální kontakt, protože partneři v Bratislavě nectí ani základní pravidla demokracie a slušnosti.
Autor je šéfredaktor deníku Právo
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.