Petr Šabata: Ministerstvo školství by dnes těžko zvládal i lepší kandidát než Vladimír Balaš

27. červen 2022

Není známo, podle jakých kritérií hnutí STAN vybíralo nového ministra školství, ale skutečné potřeby vzdělávacího systému mezi nimi příliš vysoko nebyly. Pravděpodobný ministr Vladimír Balaš je ústavní právník, v 90. letech byl prvním děkanem Právnické fakulty Západočeské univerzity, později také ředitelem Ústavu státu a práva, předsedou České společnosti pro mezinárodní právo.

Je členem Stálého rozhodčího soudu v Haagu, Českou republiku zastupoval například v ústavně-právním výboru Organizace OSN pro výživu a zemědělství…

Čtěte také

Je proto logické, když předseda hnutí STAN Vít Rakušan mluví pochvalně o jeho zkušenostech v souvislosti s blížícím se předsednictvím Česka v Radě EU.

Problém je v tom, že vzdělávání pochopitelně nepatří mezi naše priority – také proto, že je v kompetenci členských států, nikoli Unie. Tomu odpovídá i program – plánuje se jedna rada pro vzdělávání na konci listopadu, kterou by měl ministr vést. A to je celé. Řečmi o důležitosti ministra školství při předsednictví tedy STAN jen klame tělem.

Třiašedesátiletý Vladimír Balaš je od podzimních voleb poslancem, členem dvou sněmovních výborů – ústavně-právního a zahraničního. Ve školském není, jen v podvýboru pro vědu a vysoké školy.

Na začátku seznamu peníze

Ale čemu především by se měl nový ministr začít věnovat hned první den ve funkci? Naléhavým úkolům v regionálním školství – na základních a středních školách, v terénu, kde novému ministru kompetence prostě chybí.

Čtěte také

Řeč je především o integraci desetitisíců ukrajinských dětí, které v září nastoupí do českých škol a školek. Dá se čekat podzimní vlna covidu a ministerstvo musí vymyslet lepší strategii než zavírání škol. Končící ministr odvolal šéfku Cermatu, který má na starosti maturitní a jednotné přijímací zkoušky, obojí chtěl Petr Gazdík měnit.

Stále běží debata o povinném druhém cizím jazyku a připraven je start prací na velké revizi rámcových vzdělávacích programů, která zásadně promění obsah učiva na základních školách. Je potřeba rychle dotáhnout novelu zákona o pedagogických pracovnících a pohnout s programy na podporu ředitelů a nastupujících učitelů.

Všichni lidé ze školství unisono doufají, že nový ministr nebude sahat do schválené Strategie 2030+, kterou Gazdík chvályhodně převzal od svého předchůdce Roberta Plagy a která se začíná naplňovat.

Petr Šabata, šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

Na začátek seznamu ale jednoznačně patří peníze. Právě teď se jedná o zvýšení zoufalých platů nepedagogických pracovníků. A začne se sestavovat rozpočet na příští rok, v němž by bez debaty měly být peníze na zvyšování učitelských platů a také na vládní slib vydávat na vzdělávání větší díl HDP.

Školství by tedy mělo dostat o desítky miliard korun navíc. Což je v rozpočtově nesmírně těžké době úkol pro ministra, který zná každý detail resortu a zároveň je respektovanou politickou osobností první třídy.

Ani jedno Vladimír Balaš nesplňuje. Nebuďme k němu ale nespravedliví – ideálního kandidáta hnutí STAN, politicky hrubě poškozené kauzou Hlubuček, dnes nemá. Úspěch by tu neměl jistý ani sám předseda – Vít Rakušan.

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

autor: Petr Šabata
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.