Petr Šabata: A v Osvětimanech, tam už dostali vakcínu všichni?

18. leden 2021

Rozhořčení nad tím, že někdo porušil pořadník při očkování, je ze strany vrcholných politiků pokrytecké.

Protože právě stát, vláda a ministerstvo zdravotnictví vytvořily všechny předpoklady, aby lidé předbíhali, aby se s nich stali – ti legendární kulichové.

Čtěte také

Za prvé: vakcíny je teď nedostatek, ovšem tlak na rychlé očkování je enormní a nemocnice a další vakcinační místa logicky nechtějí vyhazovat nespotřebované dávky. Bez včasných a jasných ministerských pravidel to byla past, jak ukazuje – samozřejmě neomluvitelný – nejen případ Státního zdravotního ústavu, na který upozornil server Seznam Zprávy.

Ministerstvo tam poslalo tisíc dávek, premiér tlačil šéfa do překotného tempa a ústav nemá mobilní týmy na očkování například v domovech sociálních služeb. Jak to mohlo dopadnout? Dávku dostal kdekdo.

Dny zmatku a podvádění

Čtěte také

Za druhé: ústavní činitelé svým příkladem dlouhodobě lidem ukazují, že nedodržovat pravidla je normální. Kdo je ctí, je hlupák. Prezident se běžně pohybuje za hranou Ústavy, nectí rozsudky nezávislých soudů. Kancléř Vratislav Mynář je ve funkci bez bezpečnostní prověrky. Prezidentův poradce-neporadce s diplomatickým pasem Martin Nejedlý ignoroval pokyn hygieny jít po návratu z Číny do karantény, roušku nosil na čele.

Hradní přehlídka pohrdání pravidly je opravdu dlouhá – od zabijačky u Mynáře v nouzovém stavu přes lánskou schůzku s natěsnanými účastníky a občerstvením na stole až po exkurzi osvětimanských občanů na Pražském hradě bez dodržení bezpečnostních pravidel povinných pro běžné návštěvníky.

Premiér Andrej Babiš (ANO) je dokonce trestně stíhaný kvůli podezření z podvodu při čerpání padesátimilionové dotace pro farmu Čapí hnízdo.

Čtěte také

Ve zmíněném Státním zdravotním ústavu se nechala přednostně očkovat i náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová s manželem. A ve světě není vůbec samozřejmé, že mezi prvními dostane vakcínu i ministr zdravotnictví – proč by měl mít přednost před nejpotřebnějšími státní úředník, v případě novopečeného politika Jana Blatného (za ANO) bez zásluh a jen s malou schopností přitáhnout k očkování pochybující část veřejnosti?

Kulich vedle kulicha, jak pojmenoval prominentní pacienty kdysi Miloslav Ludvík (ČSSD), ředitel nemocnice v Motole. Kulich dostane v ordinaci přednost a až bude příležitost, poskytne protislužbu.

Tento papalášismus má jistě kořeny v socialismu, ale jeho vakcinační podoba je zcela současná, plyne z kultury nedodržování pravidel a nabubřelosti nových mocných.

Petr Šabata

Česko mělo příležitost odnést si z časů koronavirových poučení a novou solidaritu, zažít – občané a jejich politická reprezentace – společnou zodpovědnost při zápasu s epidemií a při ochraně nejslabších. Krize měla Česko posílit a inspirovat, aby obstálo tváří v tvář nadcházející těžké pokoronavirové době.

Ta příležitost je pryč. Uplynulé dny zmatku a podvádění naději definitivně pohřbily. Očkování přitom ani pořádně nezačalo.

A v Osvětimanech, tam už dostali vakcínu všichni?

Autor je šéfredaktor Českého rozhlasu Plus

autor: Petr Šabata
Spustit audio