Petr Janyška: V Polsku mají šanci na prezidenta oba kandidáti

20. květen 2025

Nedělní prezidentské volby nedopadly pro liberálního kandidáta vládní strany a varšavského primátora Rafała Trzaskowského dobře. Průzkumy ho představovaly jako favorita, nad svým hlavním soupeřem, kandidátem opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) Karolem Nawrockým ale vyhrál jen o 1,5 procenta a nemá příliš, odkud proti němu čerpat další voliče do druhého kola.

Pravděpodobnost, že by v něm zvítězil, je dost malá. Nawrocki a krajní pravice získali dohromady přes 50 procent, Trzaskowski a další kandidáti, o jejichž hlasy by se mohl opřít, mají sotva 45 procent.

Čtěte také

Jak si to vysvětlit? Jako všechny volby, ať už krajské nebo třeba evropské, byly i tyto částečně o oblibě vlády. A ta má dnes v Polsku nízkou podporu, jen 30procentní.

Trzaskowski je vnímaný jako Tuskův muž, jako součást vládní koalice a zaplatil za její neoblibu. Navíc dva další kandidáti, s jejichž hlasy by mohl počítat, jsou také součástí koalice. Kdežto jeho protivníci, Nawrocki i krajní pravice, jsou viděni jako opozice vůči establishmentu, což jim dává výhodu.

Nawrockého nepoškodily ani skandály

Překvapením bylo, že Nawrockého nijak zvlášť nepoškodil stále živý skandál, kdy od starého člověka podvodně získal levně byt, nevadila ani jeho podivná minulost boxera. Voliči strany PiS mu dají zjevně hlas, ať udělá, co udělá.

Čtěte také

Před pár měsíci netušili, že existuje, stačilo ale, že si ho Kaczyński vybral a udělal mu kampaň a hned ho vynesli na druhé místo.

Tato populistická metoda, kdy lze vyrobit kandidáta z ničeho, je pro demokracii nebezpečná. Volby ale přinesly i další a velmi znepokojivé překvapení: Dohromady 20 procent pro dva kandidáty krajní pravice, což se v Polsku od pádu komunismu ještě nestalo.

Výraznější z nich, teprve 39letý Sławomir Mentzen se umístil jako třetí. Z dosud relativně neznámé tváře se teď vyhoupl do špiček politiky a nejspíš tam zůstane. Volili ho v ohromné míře mladí lidé, zvlášť muži, což je jev typický pro krajní pravici. Ten druhý, Gregorz Braun, se dokonce chová jako agresivní fašista a nemít imunitu europoslance, byl by už dávno odsouzen.

Klíč v rukou voličů krajní pravice

Konečný výsledek 2. kola bude záviset do velké míry na voličích krajní pravice. Nejsou stejní jako voliči strany PiS Karola Nawrockého, vyčítají jí, že rozhazovala různé sociální dávky, což oni při svém libertariánství odmítají. Je otázkou, zda vůbec půjdou volit, když tam nebude jejich idol, mladý Mentzen, a pokud ano, komu hodí lístek.

Čtěte také

Trzaskowski se bude snažit o část hlasů těchto mladíků. Zároveň ale bude muset přesvědčit i levicové voliče, kteří představovali 10 procent, že bude hájit jejich zájmy. Takže má před sebou kvadraturu kruhu.

Z hlediska českých zájmů by byl lepším prezidentem Trzaskowski, protože jednoznačně podporuje Ukrajinu a aktivní roli Polska v EU a je díky své minulosti čitelný. Nawrocki je v tomto ohledu nejasný, nikdy nebyl ve vyšší politice.

Petr Janyška

A krajní pravice, které by musel v případě vítězství vyjít vstříc, je otevřeně antievropská a z velké části antiukrajinská.

A navíc neskrývaně antisemitská a rasistická, což v Polsku, které si zažilo s antisemitismem své, vyvolává nepěkné reminiscence. Navíc pokud vyhraje Nawrocki, bude pokračovat v dnešním klinči mezi prezidentem a vládou, který do jisté míry paralyzuje chod polského státu.

Autor je publicista a bývalý diplomat

autor: Petr Janyška
Spustit audio

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

    Václav Žmolík, moderátor

    tajuplny_ostrov.jpg

    Tajuplný ostrov

    Koupit

    Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.