Petr Janyška: Praha přijala ministra polské jepičí vlády

2. prosinec 2023

Měli jsme v historii zimního krále, Polsko teď má zimní vládu. Zimní Fridrich Falcký ovšem kraloval rok a čtyři dny a zpočátku nevěděl, jak to s ním dopadne, kdežto staronový premiér Polska Mateusz Morawiecki bude premiérovat přesně dva týdny a od začátku ví, kdy skončí: 11. prosince. Protože nemá sebemenší šanci získat toho dne důvěru parlamentu. A ví to celé Polsko.

Čtěte také

Proč to Morawiecki dělá, proč jde vstříc politické potupě? Za vším je v Polsku stále ještě třeba hledat Jaroslawa Kaczyńského, šéfa strany Právo a spravedlnost (PiS). Po jeho volební porážce v polovině října, kterou vůbec nečekal, se rozhodl tvářit, že se pojede dál jako dosud, aby tak získal co nejvíc času. Během nějž se možná podaří vymyslet, jak znemožnit či přinejmenším zkomplikovat jmenování nové vlády vítězné koalice.

Hned v říjnu, den po volbách, bylo jasné, že tři uskupení dosavadní opozice, která získala pohodlnou většinu, sestaví vládu pod vedením Donalda Tuska. Prezident Andrzej Duda ovšem pověřil sestavením nové vlády dosavadního premiéra Morawieckého. Duda je člověkem PiS, kandidoval za tu stranu a mnohokrát prokázal, že je na ní zcela závislý.

Čtěte také

Morawiecki svou novou vládu představil nedávno, na získání důvěry parlamentem má dva týdny. Až na jednoho v ní není žádný známější politik, většinou to jsou málo známé tváře, jeho spolupracovníci z úřadu, politici druhé kategorie. V podstatě úřednická vláda na čtrnáct dnů.

Z dosavadních informací se zdá jasné, jak proběhne její neslavný konec. V pondělí 11. prosince předstoupí Morawiecki s vládním prohlášením před parlament, odpoledne se počítá, že nedostane důvěru a vzápětí parlament navrhne nového premiéra, Donalda Tuska, který už má připraven svůj kabinet a požádá poslance hned o důvěru.

Už se třeba ví, že ministrem zahraničí bude Radoslaw Sikorski, který tu roli už měl a je dobře znám v cizině, jeho ženou je historička a novinářka Anne Applebaum známá svými články o Polsku, Rusku a postkomunismu.

Odpřisáhne Duda novou Tuskovu vládu?

Potom by měl vládu přijmout k přísaze prezident Duda. Je to pouhá formalita, ale co když to odmítne udělat?  Není to tak docela fantasmagorie, už jednou něco takového učinil, když v roce 2015 odmítl přijmout k přísaze tři řádně zvolené soudce Ústavního soudu a porušil tím ústavu.

Čtěte také

Začíná se spekulovat, zda nepoužije jako záminku výrok komise, kterou si ustanovil PiS, aby zkoumala údajné vztahy s Ruskem v minulosti Donalda Tuska. Tu komisi nový parlament ve středu rozpustil, ale dvě hodiny předtím stačila přijít s výrokem, že prý „nedoporučuje, aby byla Tuskovi svěřena funkce spojená ze zodpovědností za bezpečnost státu“.

Její výstupy nemají právní závaznost, co když se jí ale prezident chopí jako záminky a odmítne Tuska odpřisáhnout? Otevřel by tím velkou politickou krizi, ale odpovídalo by to tomu, jak se PiS a Kaczyński snaží držet moci. Inspirováni Trumpem.

Petr Janyška

Dočasná vláda se přitom chová, jako by tu byla na věky. Čtrnáctidenní ministr zahraničí Szymon Szynkowski už stačil přijet ve středu do Prahy a je s podivem, že si na něj udělali čas ministr pro EU Martin Dvořák a premiérův poradce Tomáš Pojar a jednali s ním ohledně změn v evropských smlouvách kdysi v budoucnu.

Navíc prohlásil, že Praha sdílí jeho pohled. Chce snad Fialova vláda vyslat signál, že v Polsku stále vsází na PiS, byť prohrál volby? To jednání nemohlo nepoškodit hned od počátku vztahy s regulérní vládou Donalda Tuska, která se objeví za dva týdny.

Autor je publicista a bývalý diplomat

autor: Petr Janyška
Spustit audio