Petr Janyška: Polsko bude mít polostátní noviny

12. prosinec 2020

Polsko bude mít jakési polostátní noviny. To bývalo naposled za starých komunistických časů. Jak je to teď možné?

Skutečný vládce Polska Jaroslaw Kaczyński má už v rukou parlamentní většinu, i když slabou, prezidenta, státní televizi a rozhlas. A za sebou katolickou církev. Ve volbách ale stále vítězí jen o fous. Odolávají mu větší města a opoziční média – a ty dvě bašty by rád ovládl.

Čtěte také

Už léta uvažuje o vykoupení nebo zlikvidování soukromých médií, která mu nejsou nakloněna – tím by konečně zamezil opozici, aby se její hlas dostal k občanovi. Protože státní televize, kterou překopal odshora dolů a dosadil tam své lidi, je dnes všechno jen ne objektivní. Její ředitel se ani netají tím, že stojí v čele propagandistického nástroje jedné strany a že se zodpovídá Kaczyńskému. Od České televize se ta dnešní polská veřejnoprávní liší na sto honů.

Polská média Polákům

Kaczyński vidí velkou inspiraci v Orbánovi a v tom, jak dostal v Maďarsku všechna větší soukromá média pod svoji kontrolu.

Čtěte také

V Polsku noviny většinou nepatří miliardářům jako u nás, ale klasickým vydavatelům, domácím nebo zahraničním. Opoziční tisk a rozhlas tam patří hlavně německým a hlavní opoziční televize TVN zase americkému fondu. Kaczyński proto vytáhl pseudovlasteneckou kartu, že prý média je třeba vrátit do polských rukou, že nemůžou patřit Němcům. I když ten tisk, jako třeba polský Newsweek, patří v zemi k tomu nejkvalitnějšímu a jeho vydavatelé se do redakční práce nikdy nevměšovali.

Jak chce Kaczyński tuto takzvanou repolonizaci provést a kde na ni najít peníze? V Polsku je řada velkých firem a bank, kde má výrazný podíl stát. Jejich šéfové byli vesměs jmenováni za Kaczyńského souhlasu a teď mají někteří z nich sehrát roli v jeho mediální operaci.

Naftový gigant Orlen si kupuje oblastní noviny

V minulých dnech se tak konala premiéra, která se možná bude v příštích letech opakovat i u jiných médií. Naftový gigant Orlen, asi největší polská firma vůbec, ve které má stát čtvrtinový podíl a které patří mimochodem i český Unipetrol a Spolana, koupil kompletní síť regionálních deníků Polska Press. K čemu mu bude?

Orlen má kapitál a síť kupuje jako dárek Kaczyńskému. Dárek představující 20 regionálních deníků, 120 lokálních týdeníků a především 500 internetových portálů. Ty mají měsíčně asi 17 milionů uživatelů – to už představuje slušný politický potenciál.

Rozhodně to není byznysová investice, ale politická. Finančně je ta síť ztrátová, zvlášť v době koronaviru. Proto ji teď vydavatel Passauer Presse po několika letech namlouvání prodal. Naopak pro Kaczyńského to je velká chvíle. Ukázal svým příznivcům, že poprvé vyrval z německých rukou noviny. Dosud byly nepolitické, zabývaly se místními událostmi. Teď se očekává, že se vymění redakce a že se zpolitizují. A že se ta síť bude velmi hodit před příštími volbami.

Petr Janyška

Polský případ ukazuje, jak křehká je nezávislost médií a jak silná je touha autokratických politiků si je přivlastnit. Vykupování soukromých médií vládní stranou přes polostátní podniky se u nás naštěstí nekoná. Proč ale v té straně někteří politici české pravice vidí konzervativní sílu, když postupuje čistě etatisticky? Puzení ovládat média, a tím společnost, vidíme ovšem dnes a denně doma taky. U nás hlavně v rozparcelování mediálního trhu nejrůznějšími miliardáři.

Autor je publicista a bývalý diplomat

autor: Petr Janyška
Spustit audio

Související