Petr Janyška: Pařížská katedrála Notre-Dame vzkříšena z popela
Včera mohl v přímém přenosu celý svět uvidět kompletně zrestaurovaný a obnovený skvost francouzské architektury, pařížskou katedrálu Notre-Dame. Spatřil její interiér zalitý světlem díky bělosti očištěného vápencového kamene i barevnosti obnovených středověkých vitráží. To vše v kombinaci s moderním novým mobiliářem, oltářem, křtitelnicí i lavicemi.
Takovou ji uvnitř nejspíš nikdy nikdo neviděl, původně byla samozřejmě polychromovaná a v našich dobách vzhledem k zašlosti dosti temná.
Čtěte také
Notre-Dame je zároveň církevním, kulturním i turistickým symbolem Francie, kultovním i kulturním. A patří tak trochu i celému světu. Když před pěti lety začal hořet její krov a pověstná věžička a když to v prvních hodinách vypadalo, že by se mohla vlivem nesmírné výhně sesout celá stavba, sledoval to se zatajeným dechem na obrazovkách celý svět, věřící i nevěřící.
Francie je přísně sekulárním státem, odluku církví od státu má zakotvenu už v zákoně z r. 1905. Proto budovy všech kostelů patří státu či obcím a církev je má propůjčené k užívání. Proto i obnovu katedrály, která stojí už tisíc let a dosud ji nikdy nezachvátil žádný požár, organizoval stát.
Špičkoví umělečtí řemeslníci
To, že se tenkrát podařilo požár, který zpočátku vypadal velmi tragicky, do rána uhasit, i potom do pěti let katedrálu kompletně zrestaurovat, je výrazným vzkazem o Francii. Mnozí ji u nás vnímají jako nepochopitelnou a v jádru neracionální. Na příkladu Notre-Dame ale ukázala, že má špičkové elity, že je schopna se zorganizovat, že má potřebné specialisty, nejmodernější technologie, know-how.
Čtěte také
Byla s to zmobilizovat a zkoordinovat několik tisíc svých vysoce specializovaných uměleckých řemeslníků, sklářů, tesařů, kameníků. Dovedli ručně za použití tradičních nástrojů otesat dva tisíce dlouhatánských dubových kmenů na nové trámy, dovedli sejmout všechny vitráže a zrestaurovat je, očistit tisíce stavebních prvků uvnitř i vně katedrály včetně ikonických chrličů, vyměnit celou mramorovou podlahu.
Zkrátka chrám kompletně obnovit do původní podoby před požárem. Celou akci řídil mimochodem generál, Jean-Louis Georgelin.
Čtěte také
Jestliže je Notre-Dame pro katolíky jedním z nejnavštěvovanějších míst Evropy, v němž uctívají domnělou Ježíšovu trnovou korunu, je pro Francouze právě tak místem spjatým s jejich dějinami. Tady se korunoval Napoleon na císaře, čemuž papež směl jen přihlížet, tady se generál de Gaulle zúčastnil v r. 1944 mše na počest osvobození Paříže, tady se konal jeho pohřeb nebo pohřeb pozdějšího prezidenta François Mitterranda.
A teď francouzský stát udělal ze znovuotevření světovou záležitost: čtyřicet státníků, desítky církevních hodnostářů ze všech koutů světa, stovky osobností. Avšak žádný český politik. Francie vtiskla té události podobný globální rozměr jako olympijským hrám v létě.
Prezident Macron teď využil obnovené katedrály k tomu, aby potvrdil ambici Francie být stále velmocí. Donald Trump sem za ním včera přijel na svou první zahraniční návštěvu od svého zvolení, tady se také poprvé od svého zvolení Trump setkal s prezidentem Zelenským. Macronovi doma v současné krizi tyhle diplomatické úspěchy asi příliš nepomůžou, krize ale přejde a katedrála vzkříšená z popele zůstane.
Autor je politický komentátor, bývalý diplomat, velvyslanec ve Francii
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.