Petr Janyška: Mezi Polskem a Ukrajinou se objevilo napětí

22. září 2023

Polský premiér Mateusz Morawiecki řekl ve středu šokující větu: „Ukrajině už nebudeme dodávat žádné zbraně, sami se teď musíme vyzbrojovat.“ To říká premiér státu, který sousedí přímo s Ukrajinou a který jí logicky od samého začátku ruské agrese nejvíce pomáhal, jak dodávkami zbraní, tak přijetím uprchlíků, z nichž dnes tam žije a pracuje asi půl druhého milionu.

Doposud vystupovali jak premiér, tak i prezident Andrzej Duda jako největší přátelé Ukrajiny.

Čtěte také

Bez ohledu na to, co Morawieckého slova znamenají věcně, třeba že Polsko skutečně vyčerpalo svoje zásoby a teď kupuje výzbroj pro sebe, jak naznačují někteří polští komentátoři, byl jeho výrok řečený takhle veřejně velmi nešťastný. Jako by Varšava dávala od Ukrajiny ruce pryč. V evropských státech i v USA museli okamžitě zbystřit a položit si otázku, zda Polsko nějak mění svoji politiku. Jeho větu také okamžitě zaznamenala světová média.

Premiér svá slova sice nuancoval s tím, že obří překladiště v Řešově, kudy proudí západní vojenská pomoc, bude dál fungovat a že Polsko Ukrajincům dodá objednané houfnice, ale to už politický dopad jeho slov nezmenšilo.

Všechno kvůli volbám

Jeho výrok je třeba vidět v kontextu polských voleb za tři týdny. Situace tam zatím vypadá tak, že oba tábory, které se střetnou, Kaczyńského vládní koalice a proti ní tři opoziční strany v čele s Donaldem Tuskem, mají zhruba stejnou šanci.

Čtěte také

Vládní strana se teď rozhodla přitvrdit a hrát osvědčenou kartu obránce národních zájmů, ať je to vůči komukoli.

Věcný problém začal, když Evropská komise před pár dny zrušila embargo na dovoz obilí z Ukrajiny do pěti států, jež s ní sousedí. Polský premiér okamžitě kontroval, že to neuznává, že ukrajinské obilí na polský trh nepustí, a k embargu přidal další plodiny. K ničemu takovému ovšem nemá právo, embargo je plně v kompetenci Evropské komise.

Proč tak ostrá premiérova reakce? Jeho strana usiluje o hlasy rolníků, bez nich volby nevyhraje, a ti jsou znepokojeni levnějším ukrajinským obilím na polském trhu.  

Čtěte také

Na premiéra nepřímo reagoval prezident Zelenskyj v projevu v OSN v New Yorku. Aniž by jmenoval, řekl dosti nešťastně, že „někteří v Evropě hrají v politickém divadle solidaritu, a přitom dělají z obilí thriller“, a tím že napomáhají Moskvě.

Polsko to ihned vztáhlo na sebe a jeho vládní špičky se rozhodly bouchnout do stolu a ukázat tvrdou tvář, včetně toho, že si hned předvolaly ukrajinského velvyslance. A premiér Morawiecki k tomu řekl, že Zelenského slova jsou nespravedlivá a že Polsko bude vždy hájit své zájmy.

Petr Janyška

Najednou místo dosavadních výroků o solidaritě Ukrajina slyší o obraně polských zájmů. Přitom Varšava je doposud prezentovala jako totožné s ukrajinskými. Premiér Morawiecki je ochoten pro několik procent hlasů doma ohrozit zahraniční image, který si Polsko díky pomoci Ukrajině ve světě pomalu vybudovalo. Taková změna polské pozice přichází poprvé od ruské agrese, stačí k tomu jedny domácí volby.

Lze předpokládat, že přestřelka se uklidní, Američané i Evropská unie jistě na obě strany zatlačí, aby se vrátily k rozumu. Ale ten spor ukázal, že v polsko-ukrajinských vztazích i na nejvyšší úrovni panuje podpovrchové napětí a to může někdy příště zase vytanout na povrch.

Autor je publicista a bývalý diplomat

autor: Petr Janyška
Spustit audio