Petr Janyška: Francie je stále bez nové vlády
Francie nemá už šest týdnů plnohodnotnou vládu – a nezdá se, že by ji v příštích dnech dostala. To je situace, jakou země od de Gaullových časů nepamatuje, a u obyvatel už vyvolává nevoli. Mají jen vládu v demisi a ta pouze udržuje minimální chod státu.
Po urychlených volbách v půli července dal prezident Macron najevo, že dá stranám trochu času, aby vstřebaly překvapivý a víceméně patový výsledek voleb a přemýšlely o nějaké kompromisní vládě.
Čtěte také
Představoval si jakýsi koaliční proevropský kabinet zahrnující umírněnou levici, jeho centrum a republikánskou pravici. Dávno po olympiádě, která znamenala pro Francii a zvlášť pro Paříž velký úspěch a celosvětovou reklamu, ale žádné řešení na stole není.
Jak je to možné? Červencové volby dopadly jako ve Francii ještě nikdy. Novinkou byl výrazný výsledek krajně pravicového Národního sdružení, který způsobil, že volby nevygenerovaly ani většinovou pravici, ani většinovou levici, jak tomu bývalo dosud.
Neochota ke kompromisu
Vygenerovaly naopak tři víceméně stejně silné ovšem antagonistické formace, jež nejsou ochotny a ani nemůžou najít kompromis: totiž tzv. Novou lidovou frontu, tedy kartel čtyř levicových stran, zmíněné Národní sdružení a Macronův střed. A k tomu tradiční pravici Republikáni, kteří jsou zdaleka nejslabší, ale mohli by být jazýčkem na vahách.
Čtěte také
Problém tkví v aritmetice a v neochotě politiků ke kompromisu: žádná z těch čtyř sil nemá sama o sobě většinu potřebnou k sestavení vlády. S Národním sdružením o ní nikdo jednat nebude a bez levice či pravice to zase nebude možné.
Je velmi překvapivé, že prezident Macron, který chce být vždy a všude hlavním aktérem přes léto s ničím nepřišel. Iniciativu vzal do svých rukou pouze levicový kartel.
Zatím zůstává jednotný, tvrdí, že jako síla, která dostala nejvíc hlasů – tj. 178, Macronův tábor 150 a Republikáni 39, Národní sdružení 142 –, má právo na vládu a na premiéra. A přišel už i se jménem mladé státní zaměstnankyně Lucie Castets. A je třeba uznat, že ač není političkou, na veřejnosti a před prezidentem si vede velmi dobře.
Vláda levice ale nebude
Macron si v minulých dnech pozval ke konzultacím všechny strany, včetně Národního sdružení. Jejich výsledkem bylo jediné: levicové vládě by všechny ihned vyjádřily nedůvěru.
Čtěte také
Podle nich by levicový program, který je dle nich radikální – chce okamžitě zrušit důchodovou reformu a vrátit odchod do penze v 62 letech, zvýšit minimální mzdu na 1,6 tisíc euro, otevřít náruč přistěhovalectví a protievropskou rétoriku –, by znamenal katastrofu. Takový závěr šel Macronovi na ruku, protože vládu levice od počátku odmítá.
Ve středu zahájil nové konzultace s některými stranami, stále s cílem slepit nějakou centro-pravicovou koalici a přitáhnout k ní umírněnou levici, tedy socialisty. Ti by ovšem museli opustit levicový kartel a taková vláda by stejně byla menšinová.
Sjednocená levice navíc prohlásila, že s prezidentem už nebude jednat jinak než o vládě jejich nominantky. Macron ale může hrát na to, že v případě jeho nějaké koaliční vlády by opozice nenašla dost hlasů k vyjádření nedůvěry. Těžko si totiž přestavit, že by pro ni zvedla ruku zároveň radikální levice a Národní sdružení Le Penové.
Konec srpna tak Francii žádné uklidnění ani jistotu nepřinesl. Je jen velmi pravděpodobné, že země nebude mít většinovou vládu.
Autor je publicista a bývalý diplomat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.