Petr Honzejk: Z ANO se stala strana přímé demokracie

14. leden 2024

Poslední dny přinesly v české politice jeden velmi podstatný moment: Urychlení sbližování postojů obou opozičních hnutí – ANO a SPD. Došlo hned ke třem událostem, které ukazují, že z opozice se stává v podstatě monoblok.

Což má důsledky pro aktuální politiku, ale především to dává vodítko k tomu, co se může dít po dalších parlamentních volbách.

Čtěte také

Než momenty názorového sbližování ANO a SPD rozebereme, řekněme si, že bývaly doby, kdy bylo možné obě hnutí od sebe bezpečně rozlišit. ANO byla původně liberálně populistická formace, která měla zpočátku dokonce afinitu k euru, chápala důležitost obrany země a ctila zastupitelskou demokracii. SPD byla naproti tomu v podstatě názorovým dědicem xenofobních Sládkových republikánů – byla proti všemu, proti unii, proti NATO, chce o všem pořádat referenda.

Nyní už od sebe ANO a SPD tak snadno rozlišit nejde. Čímž se dostáváme k oněm třem momentům z posledních dní. Prvním bylo prohlášení hnutí ANO, ve kterém požaduje vypsání série referend.

Radikálním pozicím naproti

Má se hlasovat o euru, migračním paktu, korespondenční volbě. Jednak se tím ukazuje, že ANO se v odporu k prohlubování evropské integrace přiblížilo na dohled k SPD. Ovšem za pozornost stojí i sblížení politických metod.

Čtěte také

Připomeňme si, že ANO v době, kdy vládlo, masové použití referend odmítalo. V programovém prohlášení z roku 2018 Babišova vláda psala: „Předložíme ústavní zákon o celostátním referendu. Respektujeme však zastupitelskou demokracii zakotvenou v ústavě, a proto neumožníme ve funkčním období této vlády referendem schvalovat zákony a rozhodovat o mezinárodních závazcích.“

Najednou se má hlasovat o euru, k jehož přijetí jsme se zavázali, a korespondenční volbě, která má povahu zákona. Obrat o 180 stupňů. Z ANO se v podstatě stala strana přímé demokracie. Ano, čistě náhodou tak zní celý název Okamurovy SPD.

Druhým momentem jsou slova místopředsedkyně ANO Aleny Schillerové, která se vyjádřila proti zvyšování armádních výdajů. Schillerová například prohlásila, že „se osypává“, když slyší náčelníka generálního štábu Karla Řehku říkat, že se musíme připravovat na válku.

Čtěte také

Jak že se to psalo v programovém prohlášení Babišovy vlády v roce 2018? Hned v preambuli stojí: „Vláda ve svém úsilí zajistit bezpečnost a ochránit zemi před nejrůznějšími útoky zvenčí nepoleví, a proto budeme i nadále posilovat naši obranyschopnost.“ Najednou chce ANO ústy Schillerové armádní výdaje brzdit, podobně jak to požaduje Okamurova SPD.

Třetím momentem je radikalizace. ANO zatím bylo vcelku umírněné, nyní opět ústy Aleny Schillerové naznačuje, že by mohlo mít, v případě schválení korespondenční volby (kterou mimochodem ještě v roce 2018 podporovalo) problém s uznáním výsledků dalších voleb. 

„Viděli jsme, k čemu korespondenční hlasy vedly při prezidentských volbách v USA, kde část společnosti odmítla výsledky uznat a došlo k útoku na Kapitol,“ pravila Schillerová. To je dost silná káva hraničící s ospravedlňováním politického násilí a zpochybňováním demokratického systému. Opět něco, na co jsme byli dosud zvyklí jen u SPD.

Petr Honzejk

Celkově vidíme, že zatímco okamurovci se nikam neposunuli, babišovci jdou postupně jejich radikálním pozicím naproti. Samozřejmě tam ještě zdaleka nejsou a dalo by se to celé bagatelizovat s poukazem na to, že ANO jen bojuje o extrémní voliče. Ovšem ono sbližování postojů nám naznačuje i možnou budoucnost. Zatímco dosud bylo nepravděpodobné, že by ANO bylo ochotno s SPD přímo vládnout, nyní už není důvod, aby k tomu nedošlo. Po volbách 2025 nás mohou čekat věru zajímavé časy.

Autor je komentátor Hospodářských novin

autor: Petr Honzejk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.