Petr Honzejk: Šance Zemana a Drahoše jsou vyrovnané, dá se čekat brutální negativní kampaň

13. leden 2018

Miloš Zeman vyhrál první kolo prezidentských voleb, ale není to ten typ vítězství, které by ho mohlo naplnit nadšením a optimismem. Třicet osm a půl procenta je méně, než se čekalo – jeho optimističtí příznivci předpokládali, že může vyhrát už v prvním kole, a od toho byl obhájce úřadu opravdu daleko.

Jiří Drahoš zaostal o 12 %, ale podstatnější je, že „nezemanovský tábor“, do kterého lze zařadit i Michala Horáčka, Pavla Fischera a Marka Hilšera, získal v součtu 54 % všech odevzdaných hlasů. A vzhledem k tomu, že všichni jmenovaní už Drahoše pro druhé kolo podpořili, bude to mít Zeman s obhajobou opravdu těžké.

Nejistota Miloše Zemana je patrná i z toho, že nakonec změnil názor, že nepůjde do televizních debat. S Jiřím Drahošem se chce utkat hned ve dvou debatách. Tam by mohl mít, vzhledem k obrovské zkušenosti a rétorickému umu, navrch. Na druhou stranu, Drahoš se po postupu evidentně uvolnil, působil přirozeněji než v kampani, může překvapit.

Výsledek bude těsný. Bude záležet na tom, komu se podaří lépe zmobilizovat voliče. Vyšší volební účast v regionech, jako je Ústecko a Karlovarsko, kam voliči v prvním kole dorazili v menším počtu než v Praze, by hrála pro Zemana.

Petr Honzejk

Pro Drahoše by pro změnu hrálo, kdyby přiměl voliče méně úspěšných „nezemanovských“ kandidátů, aby mu dali svůj hlas. Otázkou je, zda část společnosti skutečně chápe prezidentské volby jako „referendum o Miloši Zemanovi“.

Na základě zkušenosti z kampaně před pěti lety se dá očekávat, že začne brutální negativní kampaň, především ze strany tábora Miloše Zemana. Určitě nezůstane u toho, že Jiří Drahoš je „fíkus“. Šance obou kandidátů jsou vyrovnané.

Autor je komentátorem Hospodářských novin.

autor: peh
Spustit audio