Petr Honzejk: Hradem obchází strašidlo papalášství

28. říjen 2023

Zní to jako echo z dob Miloše Zemana. Prezidentská kancelář uspořádala v lánské oboře hon pro sponzory kampaně současného prezidenta Petra Pavla. Objednávka nebyla v registru smluv a existuje podezření, že papíry se v hradní kanceláři začaly narychlo řešit až poté, co se o akci začali zajímat investigativci ze Seznam Zpráv.

Hrad sice tvrdí, že to bylo jen administrativní pochybení, ale celý příběh, ve kterém si šli do Lán zastřílet lidé z investiční firmy Wood and Company, jejíž spolumajitel Jan Sýkora dal v kampani Petru Pavlovi půl milionu korun, nevypadá zrovna esteticky. A co hůř – je symptomem toho, že se na Hradě začínají opět dít věci, které by se tam dít neměly. A které zavánějí papalášstvím.   

Čtěte také

Když Petr Pavel nastupoval na Hrad, většina lidí v Česku se těšila, že bude fungovat jako pravý opak Miloše Zemana a jeho lidé jako pravý opak Zemanovy hradní čeládky. U Petra Pavla je, pokud jde o jeho vystupování i politické postoje, očekávání splněno. U jeho lidí už méně. Zejména fungování kanceláře Hradu vedené Janou Vohralíkovou je na pováženou.

Kancléřka nejdříve rozpoutala palácovou válku, během které vyštvala lidi, kteří Pavlovi pomáhali v kampani. Pak odmítla prezidentovým poradcům vydat vstupní kartičky na Hrad, zřejmě aby bylo vidět, kdo jediný má od přístupu k prezidentovi klíče.

No a nyní nám dala možnost zavzpomínat na doby kancléře Mynáře, kdy právě lánská obora byla synonymem podivných kšeftů, které skončily až odsouzením tehdejšího ředitele Lesní správy Lány Baláka. Tak daleko jako za Mynáře samozřejmě nejsme a doufejme, že nikdy nebudeme, ale symbolika Hrad – Lány – sponzoři – papalášský hon je drtivá.

Kdo to vysvětlí?

Je to o to horší, že se obě historky tedy palácová válka a sponzorský lov hezky propojily v momentu, kdy za Hrad vlastně neměl kdo ono údajné „administrativní pochybení“ vysvětlovat. Mluvčí Hrad aktuálně nemá, protože tu původní paní kancléřka odstranila, aniž by měla náhradu. Šéfa komunikace Hrad také nemá – Vít Kolář nastoupí až v listopadu.

Sama Vohralíková se před dotazy schovala, a tak nakonec musel všechno vysvětlovat na sociální síti X přímo prezident Petr Pavel. Což je naprosto nevhodné, ba nedůstojné.

Prezident má reprezentovat stát, ne se zabývat podivnostmi při vyúčtování střelby daňků v oboře. Pokud se nechal vmanipulovat do pozice mluvčího vlastní kancléřky, pak leckoho napadne otázka, kdo že to na Hradě skutečně vládne? 

Vyplývá z toho hlavně, že prezident by měl začít na Hradě opravdu velet, chování lidí z jeho okolí ho začíná poškozovat.

Doufejme, že je to opravdu tak, že Petru Pavlovi vadí nepořádek při lovech pro sponzory víc než to, že se na něj přišlo, přičemž druhou neveselou možnost naznačuje to, že si ve vyjádření neodpustil šťouchanec do investigativců Seznamu.

Hradem zjevně zase obchází strašidlo papalášství, prezidentskou kancelář už skoro ovládlo. Takže Petru Pavlovi přejme, aby se jím na rozdíl od svého předchůdce nedal úplně pozřít.

autor: Petr Honzejk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.