Petr Holub: Zavřeme hranice aneb Německo ve stopách Donalda Trumpa
Někdy se člověk probudí a zjistí, že žije v jiné zemi – případně, že se změnila země sousední. Právě to je dnes případ Německa, a to se všemi možnými dopady na Českou republiku.
Čtěte také
Příběh začíná minulý čtvrtek, když odmítnutý žadatel o azyl z Afghánistánu zaútočil v bavorském Aschaffenburgu nožem na dvouleté děti ze školky. Zabil jedno z nich a k tomu kolemjdoucího, který svým zásahem zachránil ostatní.
Podstatná byla reakce předsedy Křesťanskodemokratické strany Friedricha Merze. O víkendu představil zákon, podle kterého se fakticky znemožní vstup mimoevropských migrantů do Německa. Ještě v pátek bude o zákonu hlasovat německá sněmovna, tedy Bundestag.
Obnova kontrol hranic?
Podle pětibodového plánu, který zákon obsahuje, by Německo obnovilo kontroly na všech svých hranicích. A pokud by se na nich domáhal vstupu do země někdo bez dokladů, nebude vpuštěn, ale vrácen tam, odkud přišel, tedy třeba do Česka.
Čtěte také
Součástí plánu jsou i letecké deportace nelegálních migrantů, při kterých se předseda Merz zřejmě nechal inspirovat americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Česká politická veřejnost se Merzovými návrhy nezabývá, očividně s důvěrou, že nemůžou projít. Jenže vyloučeno to není, už jenom z toho důvodu, že je, podle průzkumu deníku Bild podporují dvě třetiny Němců.
Přesto je důležitější něco jiného než osud protimigračního zákona. Dosud strany napravo i nalevo od středu dodržovaly maximu, že nebudou navrhovat příliš drsné zákony proti migrantům. Protože by tím dali za pravdu protimigrační, navíc radikálně pravicové Alternativě pro Německo.
Čtěte také
Merz tedy porušil tabu, protože navrhuje tak ostrý zásah proti ilegální migraci, že mu Alternativa pro Německo může zatleskat a jeho návrh podpořit. Křesťané s Alternativou sice nemají polovinu poslanců Bundestagu, ovšem pokud se přidá liberální strana FDP a několik poslanců radikálně levicové strany BSW, bude těsná většina pro Merzův zákon k dispozici.
Předseda Merz se díky takovému postupu dočkal obvinění, že je nacista, zvláště od politiků a novinářů z prostředí vládních stran sociální demokracie a Zelených. Na druhé straně část médií jeho postup schvaluje. Ve skutečnosti mu nezbývalo nic jiného, než tvrdý postup.
A volby se blíží
Za necelé čtyři týdny čekají Němce předčasné volby, Merzova křesťanská demokracie je favoritem, ovšem o jednoznačné vítězství může přijít, protože protimigrační Alternativa posiluje. Útok migranta v Aschaffenburgu nedlouho před volbami pak šokoval veřejnost do té míry, že bylo třeba nějak reagovat.
Čtěte také
Německo stojí před okamžikem pravdy, když se všechny strany levého i pravého středu musí jasně vyslovit k problému, který deset let rukou nerozdílnou zametaly pod koberec.
Tabuizovaného tématu se s chutí chopila populistická Alternativa, kterou pak všichni ostatní rovněž ostrakizovali. Z pohledu křesťanských demokratů je zřejmé, že tato strategie nevyšla a že by jejími důsledky nejvíc utrpěli právě oni.
Prozatím jde německý převrat zhodnotit jedině slovy, že se poměry vymkly z rukou. Představa Německa, nad kterým nikdo nemá kontrolu, které se radikalizuje a kde probíhají politická střetnutí s nejistým koncem, není pro sousední země povzbudivá.
Ještě by bylo v pořádku, kdyby ve volební kampani došlo jen k takovému zemětřesení, které by přesunulo po desítkách procent voličských hlasů od jedné strany ke druhé, nezabránilo by však sestavení více či méně stabilní vlády.
Jisté je však jedno – Německo už nikdy nebude takové, jaké bylo předtím, než Merz předložil svůj pětibodový plán.
Autor je reportér serveru Seznam Zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.