Petr Holub: Vypněte přijímače, hlásí se OECD

23. červenec 2018

Jak prosté, milý Watsone, říká v televizních seriálech do omrzení Sherlock Holmes a nedůvtipnému doktoru Watsonovi nezbývá než žasnout nad pronikavým intelektem svého přítele.

Stejně může být oslněn prostý Čech, když si přečte rady expertů z Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, tedy OECD, kteří pohlédli na stav českého zdravotnictví a hned vědí, co by se mělo dělat.

Petr Holub: Nemocnice se vylidňují

Lékař u počítače (ilustrační foto)

Máme příliš málo sester a málo lékařů. Tím se stává zvláště v některých regionech málo dostupnou zdravotní péče.

Je málo lékařů, proto je nutné rozšířit počet studijních míst na lékařských fakultách. V nemocnicích je příliš mnoho lůžek pro akutní péči, měla by se tedy nějaká zrušit, někdy možná i celé nemocnice.

Zdravotníkům se neplatí za výkon, ale podle historických paušálů. Tak to je na čase zavést systém DRG, který změří výkony v nejlepších nemocnicích a podle jejich efektivity finančně ohodnotí i ty ostatní. Ani praktičtí lékaři by neměli dostávat pouhý paušál za pacienta, ale část příjmů by měli získat zdravotnickými výkony. Měla by se najít cesta, jak do zdravotnictví poslat víc peněz, především zvýšit odvody živnostníků a zřejmě také zvýšit sazbu pojistného zaměstnancům či odvody státu.

A co je hlavní, do zdravotnictví by neměl tolik zasahovat stát, který dotuje státní nemocnice a úhradovou vyhláškou určuje aktuální ceny nejen za péči, ale také za použití léků a zdravotnických pomůcek. Pokud to půjde, nahradit by ho měla konkurence, zvláště konkurence pojišťoven.

Nizozemské zdravotnictví a německé kliniky

Společně s Watsonem se tedy může český národ radovat, že někdo rozkryl situaci, se kterou jsme si nevěděli rady, a navrhl, jak ji řešit. Teď už zbývá vyhrnout rukávy a pustit se do díla.

Zdravotnictví je na tom líp, příští rok ale přijde daňové poplatníky už na 320 miliard

Zdravotní sestřička (ilustrační foto)

Je to s podivem, ale letos nás zřejmě nečekají výhružky zdravotníků, hrozících kolapsem zdravotnictví. Idylu ale nečekejte, protože se už ozývají zdravotní setry,že skončí s přesčasovou prací, nebo šéfové lékařských fakult, kteří chtějí víc peněz pro své pedagogy. Ostatní jsou ale spokojeni.

V této úvaze je ovšem chyba. Analýza OECD opakuje staré známé skutečnosti, zdejšími experty tisíckrát popsané. Problém není v tom, že bychom neznali cestu, spíše jsme nedokázali najít shodu, jak přesně dále postupovat a získat podporu většiny společnosti.

Doporučení mezinárodních znalců má ještě jeden vážnější nedostatek a tím je názor, že všechno vylepší konkurence. Pokud do zdravotnictví příliš zasahuje stát, pak nemůže být dost efektivní. Naopak otevřený trh prý rozdělí peníze tak, jak by to ani ten největší génius mezi ministry zdravotnictví nebo řediteli zdravotních pojišťoven nedokázal.

Ve zdravotnictví se plýtvá, elektronické recepty jsou část řešení, říká ministr Vojtěch

Adam Vojtěch

Elektronické recepty měly omezit byrokracii, zlepšit komunikaci mezi lékaři a lékárníky a zdokonalit přehled o tom, kdo jaké léky vlastně bere. Část lékařů je ale odmítá používat, přestože jim za to hrozí milionové sankce. „Předložil jsem pozměňovací návrh, aby do konce roku 2018 nebyly udělovány. Mělo by to být schválené v únoru nebo v březnu. Státní ústav pro kontrolu léčiv ale pokuty dávat nebude,“ ubezpečuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Je pravda, že si stát v tuzemském zdravotnictví udržel příliš silnou roli a že reformy z počátku 90. let minulého století skončily na půli cesty. Je jisté, že by leccos šlo dělat lépe. Jakou pravomoc by ale měl stát předat pojišťovnám a jakou konkurenci připustit mezi zdravotníky, na takovou otázku nestačí knížecí odpověď, že se má zkrátka posílit trh.

Se zdravotnickými experty je potíž. Někdy pouze chtějí prospět farmaceutickým firmám či soukromým pojišťovnám, které je platí. Jindy se ukáže, že jsou úplně odtrženi od reality. 

Petr Holub

Poslední důkaz přinesla letošní debata o kvalitě nizozemského zdravotnictví. Podle mezinárodní expertní skupiny Powerhouse mají Holanďané zdaleka nejefektivnější zdravotnictví v Evropě. Ovšem podle Eurobarometru si Nizozemci nejčastěji ze všech Evropanů na zdravotnictví stěžují. Jedním z důvodů je relativní nedostupnost prohlídek u specialistů, které pak Nizozemci platí na německých klinikách.

Můžeme mít skvělé zdravotnictví podle doporučení OECD, jenže co když s ním pak budeme všichni nespokojeni. To už je lepší na současném stavu nic neměnit.

autor: Petr Holub
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.