Petr Holub: Drábek neměl opouštět kandidátku

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02579559.jpeg

Jaromír Drábek bude v čele kandidátky TOP 09 do evropských voleb chybět. Nepochybně patří mezi tři nejvýraznější politiky vlády Petra Nečase, tedy politikem, který se dokázal ve veřejném prostoru uplatnit.

Odstoupil z funkce ministra práce a sociálních věcí po korupčním skandálu svého náměstka, to mu však může sloužit ke cti a ve většině vyspělých zemí je právě rezignace během skandálu legitimací k pozdějšímu návratu do politiky.

Důvody, proč Drábek nekandiduje, jsou však jinde, to si uvědomují všichni. Byl prostě obětován stranou i celou českou pravicí, aby se dokázala zbavit nálepky asociálního hnutí, které především škodí lidem, kteří si neumějí sami nějak pomoci. Jestli tedy za všechny sociální potíže opravdu může exministr Drábek, je spíše věcí názoru, a nutno upozornit, že tento názor je scestný.

Řečeno s odstupem, Drábek byl ministr, který je v dobrém i zlém odpovědný za většinu důležitých vládních kroků v období 2010 až 2012. Stačí výčet toho, za co je kritizován.

Především snížil důchody, dokonce ve dvou vlnách. Přesně řečeno, nejdříve opravdu snížil výměru většiny důchodů takzvanou malou penzijní reformou, pak snížil valorizaci již přiznaných důchodů. Zavedl druhý pilíř penzijního spoření a potom také reformoval státní podporu trhu práce tak, že život nezaměstnaným spíše zkomplikoval. Navíc tím přispěl k horší kontrole dávek na bydlení, které se začaly masově zneužívat. Hodlal zavést nenáviděné S-karty.

Už z toho je vidět, že Jaromír Drábek byl opravdu důležitý ministr. Některé jeho kroky lze označit za sporné, ale koneckonců prospěšné. Například malá penzijní reforma byla jednoznačně pozitivním krokem, který stabilizoval státní penzijní pilíř na desítky let dopředu. Spolu se sníženou valorizací důchodů se navíc stala hlavním důvodem, proč se podařilo snížit rozpočtový schodek pod tříprocentní hranici. Je tedy minimálně nevděčné, že ministra Drábka kritizují politici, kteří těžili a dodnes těží z výsledků jeho práce.

S-karty byly ve skutečnosti dobrý nápad, který mohl usnadnit život státní správě i příjemcům dávek. Tady jde exministrovi vyčítat pouze to, že si nedokázal poradit s konkurenční nevraživostí velkých bank, které se rozhodly o státní zakázku bojovat za každou cenu. Při dohodě většího počtu bankovních domů by s nimi problém nebyl.

Dalo by se pokračovat. Penzijní reforma i reforma státní podpory trhu práce jsou nutné kroky pro každou příští vládu. Nečasova vláda se bohužel držela z ideologických důvodů liberálních modelů, které způsobily, že pozitivní kroky dostaly špatnou, neúčinnou a někdy kontraproduktivní formu.

Dnes se třeba tvrdí, že systém veřejných prací byl novodobým nevolnictvím, ve skutečnosti jde o systém užívaný k prospěchu nezaměstnaných i celé společnosti třeba v Německu, Dánsku či Holandsku. Dávky na bydlení se zneužívají, přesto zajistily, že se rodiny nejchudších neocitly během krize na ulici.

Jedním slovem, ministr Drábek byl do značné míry jen vykonavatelem vládních záměrů, zaslouží však pochvalu za to, s jakou energií se do všeho pustil, a nakonec i za to, že změnil tolik věcí, jako žádný ministr práce před ním. Fakt, že nekandiduje, je z dlouhodobého pohledu na škodu české politice i pravici.