Petr Holub: Bez většího zadlužení dluh nesnížíte
Česko se udrží mezi evropskými rozpočtovými premianty a stát přitom dokáže víc investovat do hospodářského růstu. Těmito slovy ministryně financi Alena Schillerová (ANO) nepochválila návrh rozpočtu na rok 2027, i když už je konec června. Popsala tím fiskální či rozpočtový plán, který v pondělí schválila vláda Andreje Babiše (ANO) a který následně poslala Evropské komisi. Fiskální plán ovšem nabízí jen obecnější data.
Čtěte také
Z pohledu daňového poplatníka se ovšem svodka pro potřeby Bruselu stala důležitější, než byla v minulých letech. Nejde jen o to, že se novými rozpočtovými pravidly odkládá povinnost předložit návrh státního rozpočtu, a to včetně celkového schodku, až na srpen.
Zároveň se rozpočet stal méně závazným, než byl v minulých desetiletích, protože vláda do něho může zásadní změny včetně navyšování schodku bez velkých problémů zanést i během projednávání ve Sněmovně, a dokonce v průběhu rozpočtového roku.
Fiskální plán se ovšem musí dodržovat v podobě, v jaké ho pražské ministerstvo do Bruselu poslalo a jak ho Evropská komise schválila.
Pokles deficitu od roku 2028
Daňový poplatník jistě nemá radost, že se rozpočtový schodek nezvýší jen letos, ale i v příštím roce. Podle ministryně však půjde jen o desetiny procenta a celoroční sekyra nepřesáhne ani napřesrok tři procenta hrubého domácího produktu.
Čtěte také
Přepočteno na hotovost si tedy stát letos vypůjčí 310 miliard korun, v příštím roce by to mělo být kolem 350 miliard – to budeme vědět přesně právě až v srpnu. Ovšem zmíněné navýšení výdajů podpoří hospodářský růst, a tak už od roku 2028 začne deficit poměrně rychle klesat.
Až Babišova vláda ukončí svůj mandát, nebude stát rozpočtový schodek vlastně ani za řeč, určitě nepřekročí 200 miliard, a co je hlavní, nárůst státního dluhu se zastaví zřetelně pod úrovní poloviny ekonomického výkonu země.
Je pravda, že Národní rozpočtová rada takový vývoj zpochybňuje poznámkou, že v předvolebním roce se rozpočtové schodky zpravidla nesnižují, ale nevěřit slibům nakonec patří mezi její povinnosti.
Rozumný plán?
Vláda předložila více či méně rozumný plán, zavázala se ho dodržet, a my občané tedy víme, co od ní v zásadě čekat.
V jednom ohledu se však ministryni Schillerové pochybnosti o rozpočtové kompetenci vlády Andreje Babiše rozehnat nepodařilo. Bude jistě skvělé, až vláda rozjede svá prorůstová opatření a až tato opatření zajistí, že se peníze do státní pokladny budou jen sypat. Jen není z fiskální prognózy jasné, o jaká opatření půjde a v čem bude jejich vtip.
Vládní dokument je v tomto ohledu spíše neurčitý. Slibuje přechod na nízkoemisní hospodářství, reformu zdravotnictví včetně rušení nemocnic, posílení přenosu znalostí do podniků, potlačení šedé práce… Kolik ale stát investuje do konkrétních opatření a kolik peněz navíc mu to vynese, to se člověk dozví jedině ze státního rozpočtu, na kterém bude vláda pracovat přes léto.
Lidé si zvykli svěřovat státu nepředstavitelné částky peněz, a pokud nerezignovali, tak věří tomu, že stát výnosy z jejich daní využije užitečným způsobem. Aktuální vláda prozatím pro posílení důvěry daňových poplatníků mnoho nepodnikla, ale pořád to může přijít.
Autor je publicista
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor

Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.

