Petr Holec: Šlachta se vrací na místo činu. Není to dobrá zpráva

12. červen 2021

Stejně jako pachatel zkouší se nyní i Robert Šlachta vrátit na místo činu. Bývalý vysoký policista nějaký čas trucoval v nicotě, teď se ale vrací s vlastním politickým hnutím Přísaha, se kterým chce na podzim vtrhnout do sněmovny. A poslední průzkumy volebních preferencí ukazují, že by se mu to mohlo i povést.

Po Věcech veřejných, ANO a Pirátech, které do politiky postupně pustily troje poslední volby, by „policejní“ Přísaha byla čtvrtým nováčkem. 

Čtěte také

Šlachta mimo jiné přísahá, že i jako politik bude bojovat proti korupci stejně zarputile, jako když byl šéfem policejního útvaru, co honí mafiány a zkorumpované politiky „padni komu padni“, jak rád říká. To je ovšem velká ironie. Málokdo totiž u nás znevěrohodnil boj proti politické korupci tak jako právě Šlachta, hlavní tvář slavného policejního vpádu na Úřad vlády, který právě v červnu 2013 položil vládu tehdejšího premiéra a šéfa ODS Petra Nečase.

Ano, tehdejší kabinet ODS, TOP 09 a trosek Věcí veřejných byl u veřejnosti velmi nepopulární, táhla se za ním stopa korupce a v podstatě volně padal sám i bez policejních zakuklenců. Jenže Šlachtova monstrakce, díky které šlo několik lidí nebývale demonstrativně do vazby, skončila téměř totálním fiaskem. Mnohé soudy četná obvinění z korupce zrušily a ze všeho zbyla spíš pachuť obyčejného puče zarputilého poldy, který si moc neláme hlavu s tím, že na rozdíl od totality se v demokracii musí obvinění de facto prokázat i de iure.

Policejní partaj

V rámci své jistě originální předvolební kampaně Šlachta vydal i knižní rozhovor, ve kterém se samozřejmě vrací i ke zmíněné kauze – ta mimochodem nejen symbolicky ukončila éru tradičních politických stran.

Čtěte také

Vše zde ale odbyde jen tím, že si prostě myslel, že všechna policejní obvinění posoudí jako korupci i soudy. Jenže neposoudily a osvobozujícím verdiktem udělaly Šlachtova mučedníka dokonce i z Iva Rittiga, kterému se teď v médiích pro jistotu říká politický podnikatel. V roce 2013 mu novináři ale ještě říkali „kmotr“ ODS.  

A Šlachta jako by se teď vracel právě do roku 2013, když znovu veřejně mluví o tom, jak bude honit všechny korupčníky. Ne náhodou. Poslední vlády sice nesužovaly velké korupční kauzy, jak předtím bývalo tradicí, a dokonce i dálnice dnes stavíme výrazně levněji než za někdejšího ministerského „bači“ dopravy ODS Aleše Řebíčka. V průzkumech veřejného mínění ale lidé politickou korupci stále vnímají jako jeden z hlavních problémů země. A proto ji teď znovu přichází vyřešit Šlachta se svou policejní partají. Není to nejlepší zpráva.     

Autor je komentátor serveru Info.cz

autor: Petr Holec
Spustit audio