Petr Hartman: Zbytečný rozruch kolem výpovědi bez udání důvodu
Zbavit se zaměstnance půjde rychle, ale nebude to zrovna levné. Také tímto způsobem jde vnímat snahu ODS a TOP 09 prosadit do zákoníku práce možnost rozdávat výpověď bez udání důvodu. Týkat by se to nemělo například zaměstnanců ve veřejném sektoru, nebo lidí pět a méně let před důchodem, ale i dalších.
Zmiňovaná změna by měla zpružnit trh práce. Zjednodušeně řečeno – v momentu, kdy firma dané zaměstnance nebude potřebovat, tak by se jich snadno mohla zbavit. Takto propuštění lidé by potom mohli být k dispozici jinému podniku, který by je v daný moment nutně potřeboval. Úvaha je to sice logická, v tuzemských poměrech spíš teoretická.
Zas jen pozměňovací návrh
Aby mohla skutečně fungovat v praxi, bylo by k tomu potřeba splnit řadu dalších podmínek. Takto propuštění lidé by měli mít šanci sehnat bez problémů odpovídající práci.
Čtěte také
Měl by tomu být uzpůsoben systém rekvalifikací, fungování úřadů práce a také podpory v nezaměstnanosti, či některých sociálních dávek. To vše by mělo dostatečně motivovat jednotlivce k tomu, aby pokud možno plynule přecházel z jednoho pracovního poměru do druhého.
Zároveň by takovýto způsob propuštění neměl poslat člověka do existenčních problémů.
K tomu má Česká republika ještě poměrně daleko. To neznamená, že by se politici neměli snažit fungování trhu práce zlepšovat. Výpověď bez udání důvodu sama o sobě k tomu nepřispěje.
Je proto poněkud příznačné, že do zákoníku práce by měla proniknout na základě pozměňovacího návrhu dvou vládních stran. Navzdory odporu zbývajících koaličních partnerů a bez dalších potřebných změn. Zkrátka iniciativa občanských demokratů a TOP 09 nemá šanci uspět. Oni to dobře vědí a veřejně to připouštějí.
Bouřlivé diskuse ale vyvolali
Přesto tento krok vyvolal bouřlivou polemiku. Jakoby to bylo nejdůležitější vylepšení zákoníku práce, ke kterému by mělo dojít. Přitom by měly být schváleny podstatné změny.
Čtěte také
Například týkající se zkušební doby, rozvržení práce, počítání výpovědi od momentu, kdy byla podána a podobně. Výpověď bez udání důvodu tak působí spíše jako snaha ODS a TOP 09 vyvolat diskusi.
Měla upoutat pozornost podnikatelů, že se jim tyto strany snaží vyjít vstříc. Jejich úsilí však vychází vniveč kvůli odporu zbytku Sněmovny.
Proto navzdory námitkám uvnitř vládní koalice přišli s pozměňovacím návrhem. Takto vyvolaný rozruch není ani tak snahou o prosazení pružnějšího trhu práce, ale pokus o získání si důvěry části podnikatelů. Ti totiž mohou být z některých věcí, které Fialova vláda skutečně udělala, spíše zklamáni.
Výsledky sněmovních voleb na podzim názorně ukáže, zda takováto strategie byla úspěšná. V tuto chvíli je prakticky jisté, že v té době výpověď bez udání důvodu součástí zákoníku práce nebude.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.