Petr Hartman: Václav Klaus proti ODS

02841822.jpeg
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02841822.jpeg

Blížící se sněmovní volby a jejich výsledek Václava Klause nezajímají. Alespoň se tak vyjádřil v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. O tom, že to nemyslí vážně, přesvědčil čtenáře hned v následujících pasážích.

V nich totiž předpovídá tragický výsledek pro tuzemskou pravici. ODS podle Václava Klause nemá jakoukoli naději, aby oslovila voliče. Podle bývalého prezidenta republiky se občanští demokraté vyvíjí tak, že by nikomu nedoporučoval, aby je volil. Z těchto slov jasně vyplývá, že se Václav Klaus o blížící se volby zajímá a že se snaží aktivním způsobem ovlivnit jejich výsledek. Jednak tím, že na volebních mítincích a při různých příležitostech v médiích podporuje uskupení s názvem Hlavu vzhůru. Jednak tím, že soustavně pracuje na tom, aby ODS i nadále oslabovala.

Svým vystupováním tak přetrhává poslední vazby spojující ho se stranou, kterou zakládal a která byla řadu let symbolizována především jeho jménem. V tuto chvíli je nepředstavitelné, že by za občanské demokraty například kandidoval ve volbách do Evropského parlamentu. Podobně nereálný je jeho případný návrat do ODS. Tato varianta vzala za své už dříve, než vyšel zmiňovaný novinový rozhovor.

Stalo se tak v momentu, kdy si Václav Klaus veřejně pohrával s myšlenkou návratu do aktivní politiky a případné kandidatury do předčasných sněmovních voleb. Spekulace o vzniku nového subjektu zaštítěného Klausem měla být záminkou pro nespokojené příznivce občanských demokratů, aby začali opouštět jejich řady. K masovému odlivu členů nedošlo. ODS tento atak ustála bez vážných šrámů. Naopak jí pomohl zbavit se lidí, se kterými by se stejně ráda rozloučila, ale nenašla k tomu dostatek odvahy.

Nejnovější Klausovo veřejné vystupování tak mohlo především sebrat argumenty těm představitelům ODS, kteří ještě o nějaké formě spolupráce s otcem zakladatelem uvažovali a hodlali o ní přesvědčovat své kolegy. Slova Václava Klause namířená proti občanským demokratům, by jim spíše voliče mohla přidat než ubrat.

Zároveň jeho výroky o vystoupení České republiky z Evropské unie donutily představitele ODS k tomu, aby se vyjádřili k tomuto problému. Tím, že s Klausovým návrhem nesouhlasí, jasně ukázali, že do budoucna je jejich vzájemná spolupráce prakticky vyloučená. Václav Klaus právě na kritice prohlubování evropské integrace a na snaze vyčlenit z ní Českou republiku hodlá vystavět svoji politickou budoucnost. Z jeho pohledu ideálně bez působení ODS na parlamentní úrovni.