Petr Hartman: Ševčíkovi spojenci hatí jeho odvolání z čela Národohospodářské fakulty VŠE

1. listopad 2023

Může děkan vysoké školy nazývat na veřejném shromáždění premiéra hňupem? Může vystupovat na demonstracích, na kterých se vyzývá k opuštění prozápadní orientace země? Může se dostat do potyčky s policií v momentu, kdy se dav chystá strhnout ukrajinskou vlajku z veřejné budovy? Může, ale jen ve svém volném čase, a pokud zdůrazní, že tím nevyjadřuje názor fakulty, nebo příslušné vysoké školy.

Alespoň si to myslí ti, kteří obhajují kontroverzní aktivity děkana Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Miroslava Ševčíka. Jeho kritici jsou naopak přesvědčeni o tom, že pokud hodlá zastávat takovouto funkci, podobně se chovat nemůže.

Čtěte také

Logicky upozorňují na to, že i ve svém volném čase nepřestává být Miroslav Ševčík významným akademickým funkcionářem. Takže jeho veřejné vystupování nelze striktně oddělit od jeho funkce. Proto svým chováním výrazně poškozuje pověst VŠE a dál by být děkanem neměl. Je o tom přesvědčen rektor této vysoké školy a většina jejího akademického senátu. 

Přesto Miroslav Ševčík v čele Národohospodářské fakulty zůstává. Sám skončit nehodlá a naopak se účinně brání. Potřebuje k tomu spojence. Nachází je v etické komisi a také v akademickém senátu této fakulty. Pro další osud děkana není podstatné, zda je to dáno nejrůznějšími vzájemnými osobními vazbami, nebo skutečně přesvědčením, že Miroslav Ševčík se chová správně.

Pevná pozice

Důležité je, že podle platných zákonů potřebuje rektor k odvolání děkana stanovisko akademického senátu příslušné fakulty. Je přitom jedno, zda kladné, nebo záporné. Bez jasného vyjádření se vedení vysoké školy neobejde.

Čtěte také

Není překvapením, že žádné dosud nedostalo. Přitom na něj čeká už několik měsíců. Nic zásadního by se na tom nemuselo změnit ani v budoucnosti. Fakultní akademický senát totiž nejnověji prohlásil, že se nehodlá podílet na pochybném postupu odvolání Miroslava Ševčíka, a proto se k tomu nevyjádří.

Takže podle platných zákonů zůstává jedna podmínka pro nedobrovolný konec děkana nesplněna. Tím je nadále celý proces zablokován. Uvidíme, jak si s tím rektor, respektive jeho právníci, poradí. Pokud vůbec, nedá se očekávat, že to bude v horizontu několika týdnů.

Petr Hartman, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Zkrátka se názorně ukazuje, že pokud se děkanovi podaří obklopit na fakultě v důležitých pozicích lidmi, kteří jsou mu nakloněni, je jeho pozice velmi pevná. To neznamená, že na ní nemůže nakonec zůstat jen sám se svými spojenci a s minimem studentů. Potom by se vedení VŠE mohlo zabývat myšlenkou, zda má smysl, aby takováto fakulta vůbec existovala?

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.