Petr Hartman: Rath zatím zůstává ve vazbě

15. březen 2013

V dubnu by měl státní zástupce předat soudu obžalobu Davida Ratha. V ten moment přenese na bedra soudce nejenom rozhodování o vině a trestu, ale také zdůvodňování toho, proč by případně měl David Rath i nadále setrvat ve vazbě.

V průběhu přípravného líčení musí toto opakovaně činit státní zástupce. Pochopitelně o jeho návrhu potom rozhoduje soudce. Ten z okresního soudu se domnívá, že by se David Rath mohl ocitnout na svobodě.

Z jeho výroku je zřejmé, že odmítá obavu státního zástupce, že by bývalý středočeský hejtman mohl pokračovat v páchání trestné činnosti. Zároveň připouští argument, že by se mohl pokusit o útěk. Toto nebezpečí by mělo být podle soudce minimalizováno kaucí. Ta byla vyměřena ve výši dvou milionů korun a byla složena. Proto podle něj nic nebrání tomu, aby se David Rath po téměř roce ocitl na svobodě.

Přesto má k opuštění vazební cely stále ještě daleko. Státní zástupce se proti verdiktu odvolal a o dalším osudu bývalého sociálně demokratického politika rozhodne krajský soud. Už jednou podobný pokus o Rathovo vysvobození ztroskotal. Tehdy byla ve hře čtrnácti milionová kauce. Připouštěl ji okresní soud a krajský na žádost státního zástupce tuto možnost zamítl. Bylo to v létě loňského roku. Po tři čtvrtě roce se tak objevuje další šance.

I kdyby byla tato snaha neúspěšná, má Rath jistotu, že ve vazbě nemůže setrvat věčně. Podle závažnosti spáchaného trestného činu se maximální lhůta pohybuje mezi jedním až čtyřmi lety. Není-li do té doby soudem definitivně rozhodnuto o vině či nevině obžalovaného, musí být ihned propuštěn na svobodu.

Kdy to bude v případě bývalého středočeského hejtmana, o tom bude jasněji po verdiktu krajského soudu. I kdyby se v následujících týdnech objevil na svobodě, nemusí se naplnit obavy státního zástupce, že by Rath zmizel. Až do pravomocného soudního rozsudku a do případné výzvy k nástupu do vězení, by se neměl ocitnout za mřížemi. Ovlivňování svědků už nemá valný smysl a pokračovat v trestné činnosti je rovněž nepředstavitelné.

Pokud by bylo definitivně rozhodnuto o jeho vině, až potom by se ukázalo, jakou cestou by se vydal. Zda by stejně jako poslanec Pekárek zamířil do vězení, nebo jako bývalý poslanec Wolf by zmizel někde v zahraničí a kriminálu se pokoušel vyhýbat.

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.