Petr Hartman: Prezident Zeman pomáhá Číně, co mu síly stačí

6. listopad 2018

S Čínou bychom měli diskutovat nejenom o investicích a obchodu, ale také o lidských právech. Alespoň se takto vyjádřil ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Využil tak první příležitosti ve funkci, aby na zmiňovaný problém veřejně upozornil. Nepotěšil tím prezidenta Miloše Zemana. Ten se sice se svým čínským protějškem potkává opakovaně, o lidských právech se však raději nezmiňuje.

Kateřina Procházková: Prezident Zeman bude zase v Šanghaji sázet jabloně

Prezident Miloš Zeman (vpravo) a jeho cínský protějšek Si Tin-pching se setkali na Pražském hradě

Prezident Zeman míří opět do lidové Číny na svou čtvrtou návštěvu v prezidentské funkci a v pořadí již sedmé setkání se svým čínským protějškem, generálním tajemníkem ÚV KS Číny Si Ťin-pchingem.

V následujících měsících se názorně ukáže, jaký přístup bude mít navrch. Dá se očekávat, že ten Zemanův. Česko-čínské přátelství si nenechá narušovat. Bude-li se o to snažit osamoceně Petříček, nebude se muset český prezident příliš snažit.

Do větších problémů by ho mohla dostat změna postoje vlády. To kdyby směrem k Číně uplatňovala poněkud jiný přístup než Zeman. Otázku lidských práv by začala více zdůrazňovat. Zároveň by nebyla tolik vstřícná k ekonomické strategii této komunistické velmoci.

Tu lze stručně popsat jako snahu co nejvíce vyvážet a svůj domácí trh naopak maximálně chránit. Je to chování racionální, stejně jako snaha jiných zemí se této taktice bránit. Výsledkem sporu pak může být obchodní válka. Tu Čína už svým způsobem částečně vede s USA.

Posilování čínského vlivu v Česku a tajné služby

Měla by to být výstraha pro rozvíjení ekonomických vztahů Česka s Čínou. Ostatně výrazná nerovnováha ve vzájemném obchodu ve prospěch komunistické velmoci a reálně malá výše čínských investic v Česku mohou před přílišnou vstřícností varovat.

Čína přinesla spíše dluhy než investice, hodnotí Zemanovy zahraniční cesty diplomat Kolář

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Polska

Současný prezident Miloš Zeman jezdí na zahraniční návštěvy méně často než jeho polistopadoví předchůdci. Za své nejdůležitější poslání považuje posilování ekonomické diplomacie. Jak důležité jsou zahraniční aktivity české hlavy státu?

Strategii široce otevřené náruči Číně nelze považovat za projev ekonomické diplomacie, ale spíše za pokus o ekonomickou sebevraždu. K ní je zatím daleko. Stejně jako k možnosti odstranit porušování lidských práv v Číně.

Bylo by naivní očekávat, že by Česká republika mohla v této oblasti něco zásadního změnit. Přesto čínští představitelé neradi poslouchají výtky týkající se lidských práv. Jejich sluchu více lahodí slova o tom, jak se od nich učit stabilizovat společnost. Proto se Miloš Zeman může opakovaně setkávat s čínským prezidentem.

Petr Hartman: Zeman si prosadil svou, místo Pocheho je Petříček

Prezident Miloš Zeman s nově jmenovaným ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (druhý zleva) Zcela vlevo premiér Andrej Babiš a druhý zprava ministr vnitra Jan Hamáček

Při jmenování nového ministra zahraničí zářil prezident republiky spokojeností. Dal ji najevo také při krátkém proslovu.

Nejde přitom pouze o dopředu zaručená pochvalná slova na adresu komunistické velmoci. Ve hře je posilování čínského vlivu v Česku a jeho využití při prosazování čínských zájmů v Evropské unii.

Bezpečnostní informační služba na to ve svých výročních zprávách upozorňuje. Konkrétně varuje před snahou Číny prostřednictvím ekonomiky upevňovat svoji pozici v Česku. Podle BIS tak lidé pracující pro čínské tajné služby nevyužívají pouze diplomatické krytí, ale působí v Česku rovněž jako podnikatelé.

Petr Hartman

Nelze se proto divit tomu, že čínský prezident si přeje, aby Zemanovo působení na Hradě nadále pomáhalo rozvíjení vzájemných vztahů. Český prezident se o to snaží, co mu síly stačí. Nelze však jednoznačně tvrdit, že tím prospívá České republice.

autor: Petr Hartman
Spustit audio